Zastupitelé Zlínského kraje odvolali Zdeňka Vacka z výboru kvůli členství v ekologickém sdružení

Foto: Krajský úřad Zlínského krajeFoto: Krajský úřad Zlínského kraje
Foto: Krajský úřad Zlínského kraje
Politika a ekonomika 20. 6. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN - Zastupitelé Zlínského kraje odvolali na svém pondělním zasedání hydrogeologa Zdeňka Vacka z pozice předsedy i řadového člena Výboru pro územní plánování, zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova Zastupitelstva Zlínského kraje. Odvolání nabývá účinnosti 20. června, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí hejtmanství Renata Janečková. Vacek byl zvolen krajským zastupitelem ve volbách v loňském roce jako nestraník na kandidátce hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD). Je také členem ekologického sdružení Egeria, což mu mnozí zastupitelé vyčítali. Egeria se totiž staví proti stavbě dálnice D49.

Pro odvolání Vacka podle Janečkové hlasovalo 26 ze 40 přítomných zastupitelů. "Toto rozhodnutí Zlínskému kraji nic nepřinese. Pan Vacek se primárně zajímá o vodu v Holešově, o dálnici ne a jeho jméno v této souvislosti není ani na žádném dokumentu týkajícím se dálnice D49. Faktem je, že kroky ekologického sdružení Egeria kraj poškozují. Odvoláním pana Vacka se však situace nezmění," komentoval rozhodnutí zastupitelů hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL), který se při hlasování zdržel. Nominace zástupce opozičního hnutí SPD Vacka do výboru měla otupit námitky ekologů vůči holešovské průmyslové zóně, kde se kvůli ochraně zdrojů pitné vody zapojují do všech řízení s cílem zamezit všem stavbám.

Čunkem vedená krajská reprezentace si dala za cíl tyto problémy vyřešit. Dokud se to nepodaří, zastavila rozvojové aktivity v zóně ve směru hledání potenciálních investorů a snížila náklady na provoz zóny. Egeria se však nezapojuje pouze do dění kolem holešovské zóny. Na začátku června Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření vůči stavbě dálnice D49, konkrétně úseku z Hulína do Fryštáku. "Reagoval tak na podnět zaslaný ze strany ekologických aktivistů sdružených ve spolku Egeria. Začátek stavby původně plánované na září letošního roku se proto odkládá na neurčito," přiblížila Janečková.

Odvolání Vacka navrhl zastupitel ODS a uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha. "Domnívám se, že takovou pozici nemůže zastávat člověk, který prostřednictvím organizací, jichž je členem, aktivně brání výstavbě dálnic, které náš kraj potřebuje jako sůl. Děkuji všem kolegům za podporu tohoto návrhu," uvedl na svých facebookových stránkách Blaha. SPD v krajském zastupitelstvu kromě Vacka zastupuje i lékař Jaroslav Dvořák. Zlínský kraj vede po minulých volbách koalice lidovců, hnutí ANO, STAN a ODS. V pětačtyřicetičlenném sboru má 29 mandátů.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam