Krajská škola se bude podílet na vývoji speciálních skel

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Vylepšit vlastnosti kontaktních skelných materiálů a zároveň jejich recyklovatelnost je cílem dvou projektů, do jejichž přípravy je aktivně zapojena krajem zřizovaná Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí. Serveru Zlin.cz to za krajský úřad sdělil Jan Vandík.

Projektové rámce těchto akcí již schválili krajští radní. Projekty se budou ucházet o finanční podporu z Programu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje TRIO, vyhlášeného Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR.

Předkladatelem projektů je v obou případech firma Nedform z Valašského Meziříčí. Průmyslovka se na nich bude podílet tím, že její hutní modelové pracoviště bude v rámci svého průmyslového výzkumu vyvíjet speciální skelnou fritu, tedy speciální zařízení sloužící k filtraci. Do projektů budou zapojeny také vysoké školy, které disponují nejmodernější infrastrukturou nezbytnou pro řešení předkládaných projektů.

„Je to krásný příklad toho, jak může střední škola v rámci své odborné činnosti přispět svými zkušenostmi a dovednostmi k vývoji konkrétního produktu nebo řešení určitého problému. Jde tedy o ideální spojení teorie a praxe v odborném školství,“ uvedl radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík.

První projekt, nazvaný Probiogenní skla pro úpravu kvality vody, je zaměřen na vývoj speciálních skel určených ke zvýšení kvality vod pro potravinářské účely. Komplexně řeší pozitivní úpravy pitné vody z hlediska její zásaditosti i celkové vhodnosti pro lidský organismus. Výstupem projektu bude skleněný materiál, který bude mít schopnost postupně uvolňovat biogenní prvky a udržovat tak optimální hodnotu pH ošetřené vody. Využijí jej jak výrobci lokálních zařízení na úpravu pitné vody, tak producenti skelných materiálů a obalové techniky.

Druhý z projektů s názvem Biologicky aktivní skleněné matrice pro účinnou hygienizaci vod je zaměřen na vývoj nových typů skleněných materiálů určených pro hygienizaci vod. Výstupem projektu bude zařízení pro kontinuální čištění vod zatížených mikrobiální zátěží, která brání jejich dalšímu využití. Projekt cílí na oblast zemědělství, ale i na problematiku bezpečnosti a ochrany obyvatelstva. Výsledný produkt tak využijí například výrobci skelných filtračních náplní či výrobci techniky pro bezpečnostní aplikace.

Náklady na realizaci činí v případě prvního projektu 12,640 milionu korun, u druhého je to 10,324 milionu. Míra podpory z výše zmíněného programu Ministerstva průmyslu a obchodu může dosáhnout až 80 % z celkových nákladů. Na financování se bude podílet rovněž valašskomeziříčská firma, Zlínský kraj pomůže prostřednictvím navýšení příspěvku škole. Realizace obou projektů se předpokládá v letech 2018 až 2020.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x