Nový přístroj ve zlínské nemocnici lépe vyšetří problémy se sluchem

foto: nemocnice Zlínfoto: nemocnice Zlín
foto: nemocnice Zlín
Co se děje 4. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - ORL oddělení Krajské nemocnice T. Bati začalo jako první ve Zlínském kraji používat nový moderní přístroj k objektivnímu vyšetření sluchu. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Na rozdíl od starších přístrojů není u nového zařízení nutná spolupráce pacienta jako při běžném audiometrickém vyšetření. Přístroj je výjimečný tím, že dokáže měřit práh sluchu na více frekvencích. Výsledkem je potom zcela objektivní audiogram, laicky řečeno, lékaři nejsou odkázáni na to, kdy pacient zmáčkne tlačítko, že slyší tón.

"Přístroj pracuje na principu zjištění aktivity v podkorových sluchových centrech na úrovni mozkového kmene po stimulaci zvukem. Dá se použít nejen k měření prahu sluchu, ale i k rozlišení úrovně, na které je sluchová dráha poškozena – zda se jedná o špatnou funkci středního či vnitřního ucha, anebo je problém v průběhu sluchového nervu, například útlakem z nádoru," popsal fungování přístroje primář ORL oddělení Krajské nemocnice T. Bati Martin Světlík.

Přístroj je určen k vyšetření pacientů s poškozením sluchu, především pro zpřesnění diagnózy. Používá se ale například také k vyloučení simulace či naopak disimulace nedoslýchavosti či hluchoty.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam