Už pátý sup zamířil ze zlínské zoo do divoké bulharské přírody

foto: Archiv ZOO Zlínfoto: Archiv ZOO Zlín
foto: Archiv ZOO Zlín
Co se děje 10. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Zlínská zoo poslala už pátého supa bělohlavého do Bulharska, kde bude vypuštěn do přírody. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková.

Tentokrát do Bulharska zamířil samec supa bělohlavého, který se ve zlínské zoo vylíhnul v květnu loňského roku. "Je již pátým supem, který bude brzy brázdit nebe na Balkáně. Právě vloni jsme po několikaleté pomlce úspěšně odchovali mládě supa bělohlavého. Od samého počátku nám bylo jasné, že se i tohoto supa pokusíme odeslat k reintrodukci do Bulharska. Zde od roku 2009 spolupracujeme s organizací Green Balkans, která se zabývá vypouštěním vybraných druhů zpět do volné přírody a které jsme doposud předali čtyři supy odchované v naší zoo," poznamenala Bujáčková.

Den D nastal v polovině června. Pracovníci Green Balkans potvrdili, že bezmála devítikilový samec dorazil do Bulharska v pořádku a byl spojen s dalšími mladými ptáky v seznamovací voliéře. Po nezbytné aklimatizaci tak i on brzy zamíří do volné přírody.

Rok 2017 vypadá v chovu supů velmi nadějně. "V současné době máme v chovatelském zázemí hned tři mláďata supa bělohlavého, čtvrté je pod pěstounským párem v jiné zoo. Tuto ,náhradní´ péči jsme zvolili z velmi praktického důvodu - vyvarovat se umělému odchovu. Mláďata, která odchovají rodiče, mají totiž mnohem větší šanci se ve volné přírodě uchytit, najít si partnera a následně vyvést vlastní potomky," upřesnila Bujáčková.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam