Průměrná mzda ve Zlínském kraji je v rámci ČR třetí nejnižší

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 10. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKÝ KRAJ - Průměrná mzda pracovníka ve Zlínském kraji byla v loňském roce 26 246 korun, vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu. Podle analytiků jde ve srovnání s ostatními českými kraji o třetí nejnižší průměrnou mzdu v zemi.

Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí publikuje již několik let výsledky strukturální statistiky mezd zaměstnanců. Toto výběrové šetření se odlišuje od ostatních mzdových zjišťování, neboť jsou přímo sledovány mzdy jednotlivých zaměstnanců a nikoli celkové objemy mzdových prostředků na úrovni podniků či organizací. To je jedním z důvodů, proč se průměrná mzda z různých mzdových zjišťování od sebe liší. Od roku 2011 byli do šetření zahrnuti i dříve nesledovaní zaměstnanci z podniků s méně než 10 zaměstnanci a také zaměstnanci neziskových institucí a podnikatelů-fyzických osob.

Průměrná hrubá měsíční mzda ve Zlínském kraji v roce 2016 dosáhla podle výsledků strukturálního šetření částky 26 246 korun (29 317 korun u mužů a 22 499 korun u žen) a ve srovnání s ostatními kraji byla 3. nejnižší. Nižší mzdu měli pracovníci v Olomouckém a Karlovarském kraji. Rozdíl mezi nejnižší mzdou v Karlovarském kraji a zlínskou byl 1 240 korun. Naopak 11 685 korun dělilo výši mzdy mezi zlínskou a mzdou, kterou měli zaměstnanci v Praze.

"Proti roku 2015 se průměrná měsíční mzda zvýšila o 1 692 koruny (o 1 816 korun u mužů a o 1 625 korun u žen). Mzdy mužů v kraji jsou dlouhodobě vyšší než mzdy žen, rozdíl mezi nimi se meziročně dále zvýšil. V roce 2015 byla průměrná mzda žen ve Zlínském kraji nižší o 6 627 korun, v roce 2016 byl rozdíl již 6 818 korun. V porovnání mezi kraji se mzda meziročně zvýšila ve všech krajích. Nejmenší zvýšení zjistili v Karlovarském kraji (o 887 korun) a nejvyšší bylo zaznamenáno ve Zlínském kraji," uvedl ve své zprávě Český statistický úřad.

Průměrná mzda řídících pracovníků dosáhla téměř 50 tisíc korun, naproti tomu mzda pomocných a nekvalifikovaných pracovníků činila pouze 16,4 tisíc korun. Mzdy se ale zvýšily u všech kategorií zaměstnání.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam