Výstava fotek v Baťově mrakodrapu připomíná povodně před dvaceti lety

foto: web kr-zlinsky foto: web kr-zlinsky
foto: web kr-zlinsky
Kultura 12. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V Baťově mrakodrapu začala nová výstava fotografií, které zachycují ničivé povodně, jež před 20ti lety zasáhly Zlínský kraj. Serveru Zin.cz to za hejtmanství uvedl Jan Vandík.

Vodní živel tehdy zaskočil tisíce obyvatel a zanechal za sebou spoušť a velké škody. Toto výročí se Zlínský kraj rozhodl připomenout prostřednictvím výstavy fotografií, na kterých jsou tehdejší dramatické události zachyceny.

"Povodně tehdy velmi silně zasáhly do životů rodin ve Zlínském kraji. Nechtěli jsme si toto určitě smutné výročí připomínat s velkou pompou. Proto jsme oslovili obyvatele Zlínského kraje, aby nám oni sami ukázali, jak vnímali tehdejší události. Na výstavě nenajdete snímky profesionálních fotografů, nýbrž fotografie ze soukromých archivů. Dokonce nám byly zaslány i dva videozáznamy, které jsou součástí výstavy," řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Vystavené fotografie návštěvníkům přibližují povodňová dramata v Otrokovicích, Zlíně, Tlumačově, Kašavě, Huslenkách či Uherském Hradišti. Zachycují přitom jak řádění povodňové vlny, tak velké lidské úsilí a odhodlání při záchranářských a likvidačních pracích. Výstava je doplněna o dvě videosmyčky, z nichž jedna obsahuje i unikátní letecké záběry na zaplavené oblasti.

Pršet tehdy začalo 5. července a intenzivní srážky trvaly další tři dny. Velká voda z řeky Moravy zalila část Kroměříže, po proudu níž pak proměnila v jezero otrokovickou čtvrť Baťov a nakonec se vyvalila do Uherského Hradiště, kde musela být mimo jiné evakuována místní nemocnice. Maximální průtoky byly odhadovány na 500 metrů krychlových za sekundu v Kroměříži a 600 metrů krychlových v Uherském Hradišti. Nejkritičtější situace byla zřejmě v Otrokovicích. Městem tehdy proteklo zhruba 1,1 miliardy kubíku vody. Kromě již zmíněných míst však záplavy postihly například také Zlín, Valašské Meziříčí a jeho okolí, Staré Město či obce v podhůří Hostýnských vrchů. Celkově bylo v povodí střední Moravy, které z velké části zahrnuje právě Zlínský kraj, červencovými záplavami zasaženo celkem 92 obcí. Evakuováno bylo 34 tisíc obyvatel, jeden člověk přišel o život – mezi Otrokovicemi a Tlumačovem utonul muž. Celkové škody byly vyčísleny na zhruba sedm miliard korun.

Výstava je k vidění v 16. etáži budovy, a to až do konce měsíce srpna.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam