Sklárny v Květné na Slovácku předvedou veřejnosti ruční práci sklářů i dekorování skla

foto: sklárny květnáfoto: sklárny květná
foto: sklárny květná
Politika a ekonomika 15. 7. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

STRÁNÍ – Sklárny Květná pořádají v sobotu 22. července den otevřených dveří. Návštěvníkům předvedou tradiční ruční práci sklářů a také dekorování skla různými technikami. Lidé si budou moci prohlédnout celý proces ruční výroby skla od hutě až po finální výrobky, řekla serveru Zlin.cz mluvčí skláren Gabriela Jankovská.

Brány skláren, které se nacházejí v obci Strání, se otevřou v 8:00 a uzavřou v 13:00. Sklárny byly založeny v roce 1794. Vyrábějí sklenice, džbány či mísy. Na dni otevřených dveří budou svou práci představovat veřejnosti a také se pokusí přilákat nové zájemce o sklářské řemeslo.

Pro návštěvníky je připraven doprovodný program, který zahrnuje například jízdu na segway, koních a ponících, ohnivou show, ukázky hasičské techniky a v případě příznivého počasí i start horkovzdušného balonu přímo z areálu sklárny. Připraveny budou i další zábavné atrakce pro děti i dospělé. Vstup na akci je zdarma.

Sklárny v Květné jsou součástí společnosti Crystalite Bohemia. Loni vykázaly obrat téměř 83 milionů korun, letos by jej chtěly navýšit na 100 milionů korun. Většinu produkce dodávají o zahraničí. Letos se po několikaletém útlumu vracejí na ruský trh, který se na tržbách skláren podílel až 70 procenty.

Sklárny v tomto roce vyrábějí například i designové sklo pro předního českého designéra Ronyho Plesla a také pro společnost Hermés, která provozuje obchody s luxusním zbožím po celém světě. Do Uzbekistánu dodaly sklenice určené pro setkání prezidentů postsovětských republik, vyráběly také sety pro firmu Škoda Auto a pracují na zakázce pro americké aerolinie Delta Air Lines.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam