Zlínský kraj chce pomoct absolventům lépe se uplatnit na trhu práce

ZLÍNSKÝ KRAJ – Pomoct absolventům středních škol s uplatněním na trhu práce chce Zlínský kraj. Vést k tomu má lepší vzdělávání i kvalitní kariérové poradenství, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí Zlínského kraje Renata Janečková.

Poslouží k tomu Krajský akční plán rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje. Projektový i finanční rámec projektu, který akční plán zavede, schválili krajští radní. Zkvalitnění vzdělávání se dotkne zejména oblastí polytechnického vzdělávání, čtenářské a matematické gramotnosti, výuky cizích jazyků a informačních a komunikačních technologií. „Věříme, že tento projekt přispěje k prohloubení zájmu žáků o polytechnické vzdělávání či studium cizích jazyků, což jim ve výsledku pomůže nejen zvýšit svoji uplatnitelnost na trhu práce, ale může je to také například motivovat k dalšímu studiu na vysoké škole,“ uvedl radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík.

Projekt potrvá 29 měsíců do srpna roku 2020. Jeho celkové náklady jsou 107 milionů korun. Kraj se bude podílet 13 miliony korun. Do projektu se zapojí 17 středních odborných škol, na které je navázáno 102 základních škol, 35 mateřských škol a 13 gymnázií. Partnery projekty budou také Krajská hospodářská komora Zlínského kraje, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Krajské centrum dalšího profesního vzdělávání a centrum uznávání a celoživotního učení Zlínského kraje.

Intenzivní spoluprací mezi mateřskými, základními, středními a vyššími odbornými školami se podnítí zájem dětí a žáků o studium klíčových oborů vzdělávání, které jsou preferováné mezi zaměstnavateli Zlínského kraje. „Důraz bude kladený na podporu pedagogických pracovníků, a to zejména na jejich vzdělávání, vzájemné setkávání a na předávání zkušeností a příkladů dobrých praxí s jejich následným uplatňováním ve výuce. Projekt bude řešit také kompetence pedagogických pracovníků v oblasti informačních a komunikačních technologií a výuky cizích jazyků jako prostředku nezbytného pro dosažení lepší úrovně vzdělání žáků. Ve spojení s nově vytvořeným systémem kariérového poradenství tak dojde ke zlepšení podmínek pro uplatnění absolventů škol na trhu práce,“ uvedla Janečková.

V rámci projektu se uskuteční i 17 dílčích projektů středních škol zaměřených na rozvoj polytechnického vzdělávání, které zasáhnou prakticky celé území kraje a všechny stupně vzdělávání do úrovně střední školy. Pořízeno bude zařízení a vybavení v hodnotě 23 milionů korun, určené na rozvoj aktivit v polytechnickém vzdělávání. Dále vznikne systém polytechnického vzdělávání pro děti v mateřských školách a žáky prvních až třetích tříd základních škol. „Co se týká čtenářské a matematické gramotnosti, vytvoří se podmínky pro vznik volnočasových aktivit v této oblasti pro žáky základních a středních škol. Vznikne také systém kariérového poradenství, který bude zaměřen na podmínky a potřeby v regionu i na specifika zdejšího trhu práce,“ informovala mluvčí.

Vybuduje se i Centrum kariérového poradenství včetně vzdělávacích a metodických aktivit, které těsně propojí minimálně 40 kariérových poradců na základních i středních školách, a uskuteční se 20 veřejných akcí zaměřených na zvýšení povědomí a orientaci na trhu práce, včetně zacílení na rodiče žáků. Významná část aktivit bude zahrnovat spolupráci s realizátory Místních akčních plánů (MAP) ve Zlínském kraji.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x