Potrubní pošta ve zlínské nemocnici přepraví denně i 900 zásilek

foto: nemocnice Kroměřížfoto: nemocnice Kroměříž
foto: nemocnice Kroměříž
Co se děje 26. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Potrubní pošta funguje v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně už od roku 1999 a stále se díky ní daří výrazně zychlit přepravu biologických vzorků k laboratorním vyšetřením. Denně potrubím projede až 900 zásilek, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovská.

Systém potrubní pošty se ve zlínské nemocnici postupně rozšiřoval, nyní má tři linky s jednou řídící centrálou. "Systém zajišťuje v areálu nemocnice přepravu především biologického a drobného materiálu, léků nebo dokumentů mezi odděleními, vše se děje pomocí přepravních pouzder," komentoval systém potrubní pošty ekonomicko provozní náměstek zlínské nemocnice Vlastimil Vajdák s tím, že potrubí propojuje 12 nemocničních objektů.

Hmotnost zásilky může být až  jeden kilogram, rychlost je zhruba šest metrů za vteřinu. Potrubní rozvod je v budovách veden většinou v podstropních částech, mimo objekty v tepelných kanálech nebo v zemi. Celková délka rozvodu je 1,5 kilometru. Celý systém je napojen na centrální počítač a obsluha má možnost sledovat chod pouzder. Potrubní pošta funguje na principu proudícího vzduchu pomocí dmychadel tam i zpět, díky výhybkám se pak rozvětvuje do jednotlivých budov.

Potrubní poštu využívá od roku 2011 také Vsetínská nemocnice, konkrétně v budově s oddělením patologie a centralizovanými laboratořemi. V Uherskohradišťské nemocnici je plánována v nové budově interny.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam