Těhotná slonice Zola ze zlínské zoo už přibrala 70 kilogramů

foto: Zoo Zlínfoto: Zoo Zlín
foto: Zoo Zlín
Co se děje 27. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Zcela podle plánu pokračuje březost slonice Zoly ze zlínské zoo. Samice slona afrického už přibrala 70 kilogramů, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Do porodu se váha slonice zvedne minimálně o dva metráky."Pokud vše dobře dopadne, dojde k porodu v červenci nebo srpnu příštího roku," prozradil Roman Horský, ředitel Zoo Zlín.

U slonů afrických bývá kritická druhá polovina gravidity. A to tak výrazně, že k narození slůněte tohoto druhu v České republice ještě nedošlo. Doposud narozená slůňata byla od slonů indických. Zlínská zoo má historickou šanci to změnit. "Lze si jen intenzivně přát, aby vše dobře dopadlo. Každé slůně přispívá k zachování tohoto ohroženého a zranitelného druhu, to především. Ale bylo by také skvělým dárkem pro návštěvníky naší zoologické zahrady," prohlásil primátor Miroslav Adámek.

Pro zdárný průběh březosti se dělá maximum. Zola i ostatní členky stáda, Kali a Ulu, jsou pod bedlivým dohledem. Třeba již několik měsíců mají změněný jídelníček, ze kterého zmizely potraviny bohaté na cukry – například mrkev a jablka - ve zvýšeném množství naopak dostávají vlákninu, především prostřednictvím větví vhodných stromů.

Zola je pečlivě připravovaná na porod i svou novou roli matky. Zvyká si na zvýšený zájem ošetřovatelů a odborníků, učí se novým věcem, třeba vážení, což je u obrovitých slonů věc poněkud komplikovaná. "Znát její aktuální váhu musíme. Je potřeba ohlídat, aby mělo slůně v době porodu kolem sto kilogramů, což je ideální hmotnost," vysvětlil Roman Horský.

Sloni jsou velmi inteligentní, kolektivní a až překvapivě citlivá zvířata. Pro zlínské stádo je první březost zásadní změnou a nikdy se nedá předem odhadnout, jak na ni budou jednotlivé samice reagovat. Zatím se však v jejich chování nic nemění. Potěšující je fakt, že Zola zůstává nadále nejklidnější slonicí. Stejná je i hierarchie ve stádu. Vůdčí pozici si zachovává nejstarší Kali, následovaná Zolou a Ulu. I to se však může v příštích měsících měnit.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam