Zlínská zoo slaví historický úspěch, poprvé se tu naradilo mládě ary hyacintového

foto: Archiv ZOO Zlínfoto: Archiv ZOO Zlín
foto: Archiv ZOO Zlín
Co se děje 28. 7. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Poprvé v historii zlínské zoo a podruhé v rámci českých zahrad se podařilo rozmnožit ohrožené ary hyacintové. Serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí ZooZlín Romana Bujáčková.

Jedná se o mimořádný chovatelský úspěch. V Evropě chová ary hyacintové 62 zoologických zahrad. Za uplynulý rok však přírůstky hlásily pouze tři zahrady. Mládě se ve zlínské zoo vylíhlo v polovině června a díky skvělé péči obou rodičů zdárně prospívá.

Ary hyacintové začala zlínská zoo chovat v roce 2011. "Zhruba před 18 měsíci jsme zkusili sestavit nový chovný pár. Ačkoliv samotný chov těchto ar není technicky náročný, sestavení vhodného chovného páru a případný odchov mláděte může být skutečně během na dlouhou trať," uvedl Roman Horský, ředitel zoo. Samička, které chovatelé dali jméno Kopretina, byla však víc než pozornou partnerkou a pomáhala samečkovi pojmenovaném Tonda zvyknout si na nové prostředí. "K našemu velkému překvapení po pouhém roce a půl společného soužití pár využil připravenou dutinu kmene a zahnízdil. Když po 28 dnech inkubace jsme škvírou v dutině poprvé zahlédli vylíhnutí mládě, naše radost neznala mezí," doplnil ředitel Horský.

Domovem arů hyacintových je centrální Brazílie od severu k jihu, východní Bolívie a severozápadní Paraguay. Divoce žijící populace se odhaduje do 3 000 jedinců, má však bohužel stále klesající tendenci. Patří mezi silně ohrožené druhy zvířat, ara hyacintový je chráněn smlouvu CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin). V zemích, které se připojily k CITES, podléhá každý exemplář povinné registraci.

Ary hyacintové patří mezi velmi společenské ptáky, hejna ale tvoří jednotlivé páry. Dospívají v sedmi letech. Páry hnízdí v dutinách stromů. Na vejcích sedí pouze samice, o vylíhlá mláďata se starají oba dva rodiče po dobu zhruba šesti měsíců. Jsou dlouhověcí, běžně se dožívají kolem 60 let. Na jejich jídelníčku dominují především ořechy určitých palem a ovoce. Ve zlínské zoo si pochutnávají na banánech, jablkách, mrkvi, hroznech, semínkách, oříšcích. Samička Kopretina si nejvíce oblíbila syrovou mrkev, sameček Toník pak preferuje nejrůznější oříšky.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam