Extrémní horka zvládají zvířata ve zlínské zoo dobře, chladivou spršku si mohou dopřát i návštěvníci

foto: Archiv ZOO Zlínfoto: Archiv ZOO Zlín
foto: Archiv ZOO Zlín
Co se děje 2. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Na rozdíl od mnoha lidí se zvířata ve zlínské zoo vyrovnávají se současnými tropickými teplotami naprosto bez problémů. Užívají si klimatizovaných pavilonů i bazénů a jak serveru Zlin.cz oznámila mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková, osvěžující sprška čeká v zahradě i na návštěvníky.

"Už při samotné realizaci jsme pamatovali na to, abychom pro chovaná zvířata zajistili dostatek stinných prostor, kde se mohou v případě tropických teplot ukrýt. Naprostou většinu expozic navíc doplňují potůčky, jezírka, tůňky, ve kterých zvířata mohou najít příjemné osvěžení," uvedl Kamil Čihák, hlavní zoolog zoo. Toto platí například pro tygry ussurijské, kteří velmi rádi odpočívají v potoku protékajícím expozicí, nebo pro tučňáky Humboldtovy, kteří často využívají oba dva bazény. "Zajistili jsme i dostatečný přísun čerstvé vody pro pitný režim zvířat. Ošetřovatelé častěji mění vodu v miskách, protože ve vedrech se voda rychle ohřeje a kvůli tomu ztrácí svoji hodnotu. U slonů afrických jsme zvýšili četnost sprchování. Slonice nyní sprchujeme dvakrát denně," doplnil Kamil Čihák.

Na příchod tropických veder se však zoo připravila již v předstihu. "V pavilonech jsme před nástupem tropických teplot zkontrolovali a nastavili klimatizační systémy, pečlivě je regulujeme tak, abychom zajistili optimální chovatelské podmínky. Chovatelé každý den zapisují teploty v exteriérech i interiérech, vše sledujeme a vyhodnocujeme, abychom v případě jakýchkoliv změn a výkyvů mohli zajistit nápravná opatření," zdůraznil zoolog Čihák.

Zlínská zoo však pamatovala i na návštěvníky. "I v současné vlně tropických veder zůstává Zoo Zlín příjemných místem k návštěvě. Velká většina cest a pěšin v areálu prochází pod korunami vzrostlých stromů, k dispozici je také množství stinných zákoutí a prvků pro osvěžení," řekla Romana Bujáčková. U hlavního vstupu příjemnou "sprchu" zajistí instalovaný mlžný systém. Poblíž expozice Zátoka rejnoků zoo umístila v mozaikách rejnoků jemné rosení. Velké oblibě se těší systém vodotrysků u sezonního vstupu nebo kaskáda vodních mlýnků a korýtek v australském dětském koutku.

Zoo Zlín je otevřená každý den od 8.30 do 18.00 hodin a přístupná po všech komunikacích. Pro návštěvu mohou zájemci využít možnost zakoupení vstupenky s okamžitým doručením na webu zoo. Vstupenky jsou dokonce levnější a slouží pro přímý vstup do zahrady.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam