Návštěvníci Luhačovic mají smůlu, kvůli vlastní bezpečnosti se nesmějí koupat v přehradě, ani chodit do lesů

Luhačovická přehrada (Foto: Zlin.cz)Luhačovická přehrada (Foto: Zlin.cz)
Luhačovická přehrada (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 7. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

LUHAČOVICE - Na luhačovické přehradě platí dočasný zákaz koupání a lidé nesmějí ani do lesa, kde po bouřkách popadaly stromy. Jak dlouho bude zákaz koupání platit, se zatím neví, sdělila serveru Zlin.cz za zlínskou Krajskou hygienickou stanici ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Eva Javoříková.

Na kvalitě vody v přehradě se zřejmě podepsalo horké počasí přelomu července a srpna ale nejspíše i přívalové deště, které mohly do nádrže spláchnout nečistoty. Bouřka s krupobitím a přívalovým deštěm zasáhla lokalitu přehrady 22. července. Měření hygieniků, v rámci pravidelného dohledu nad kvalitou vody v nádržích používaných k rekreačnímu koupání, bylo o dva dny později po rozborech vzorků vyhodnoceno jako krátkodobé znečištění. O pár dní později už ale museli hygienici konstatovat, že voda v přehradě se stala nevhodnou ke koupání. "Voda v přehradě nevyhovuje limitním hodnotám v ukazatelích sinice (stupeň III.), chlorofyl (stupeň II.) a mikrobiologické znečištění v ukazateli intestinální enterokoky a E.coli. Zároveň byla překročena limitní hodnota v ukazateli průhlednost," upřesnila Javoříková. Výsledky znamenají, že hygienici na základě příslušné vyhlášky Ministerstva zdravotnictví museli koupání v Luhačovické přehradě zakázat. "Bylo dosaženo stupně Voda nebezpečná pro koupání – zákaz koupání," doplnila Javoříková.

Při koupání ve vodě s velkým počtem sinic a dalšími nevyhovujícími parametry by se totiž lidé vystavovali různým zdravotním rizikům od vyrážek a bolesti hlavy až po žaludeční potíže i závažné zdravotní následky. Kdy se opět bude možno v Luhačovické přehradě koupat zatím nelze říci. O koupání ale lidé v Luhačovicích nepřijdou. Mohou navštívit koupaliště Duha v blízkosti přehrady nebo Městskou plovárnu v Luhačovicích.

Rekreanti se ale musejí vyrovnat nejen se zákazem koupání v přehradě, ale i zákazem vstupu do lesů. Červencová bouře na Luhačovicku totiž vyvrátila či polámala také řadu stromů v okolí, takže Odbor životního prostředí luhačovické radnice musel v rámci výkonu státní správy kvůli bezpečnosti omezit vstup do vymezeného koridoru lesů na Luhačovicku. Na území, kde bouře napáchala největší škody je zakázán vstup do lesa, a to až do 30. září. "Zpracování polomů bude časově náročné a vyžádá si čas v trvání minimálně následujících dvou měsíců. Po tuto dobu byl v poškozených porostech vyloučen přístup veřejnosti do lesa z důvodu zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví občanů. Polámané stromy jsou v řadě případů nestabilní a hrozí jejich další zřícení," vysvětlil opatření vedoucí odboru životního prostředí Petr Záhorovský. Na houby či za odpočinkem do lesa se tak lidé budou muset vydat do lokalit, kde zákaz neplatí. Takových míst zůstává dost, stačí se vydat třeba směrem k Ludkovicím či ve směru na Uherský Brod.

Mapa s vyznačením zákazu vstupu do lesa

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam