Zlínští lékaři evidují nárůst pacientů s infarktem

Foto: KNTBFoto: KNTB
Foto: KNTB
Co se děje 9. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - V posledních dnech evidují lékaři Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně nárůst pacientů s infarktem. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Nemocnic Zlínského kraje Dana Lipovká.

V minulém týdnu ošetřili ve zlínské nemocnici celkem 12 pacientů s infarktem myokardu, z toho pět lidí v průběhu uplynulého víkendu. Šlo o pacienty ve věku 49 až 86 let ze všech okresů Zlínského kraje.

Zvláště víkendové číslo (5 lidí) je mimořádné, obvykle lékaři zlínského kardiocentra ošetří průměrně jednoho takového pacienta denně. "Podepsalo se na tom velké sobotní horko a blížící se změna počasí," upozornil primář Kardiologického oddělení zlínské nemocnice Zdeněk Coufal. Všechny pacienty přivezla rychlá záchranná služba, jejíž vozidlo je doslova "koronární jednotkou na kolech" a je vybaveno vším, co je potřeba k úspěšnému řešení možných komplikací akutního infarktu. "Infarkt myokardu se většinou projeví bolestmi na prsou - za hrudní kostí, mezi lopatkami, vystřelováním bolesti do levé paže nebo do krku - a může při tom být pocit nedostatku dechu. V případě, že takové potíže nastanou a neustupují do 15 až 20 minut, je namístě uvažovat právě o možnosti infarktu," uvedl primář Zdeněk Coufal s tím, že pak je nejlepší zavolat záchranku. "Určitě není vhodné, aby se nemocný sám odebral k lékaři a už vůbec ne jako řidič vozidla," dodal primář.

V případě potvrzené diagnózy je nemocný převezen přímo do kardiocentra. "My poté provedeme tzv. koronární angioplastiku, kdy je tepna rozšířena balonkem a z cévy může být odsáta případná krevní sraženina. Zúžené místo pak vyztužíme tzv. koronárním stentem, který zabrání opětovnému zúžení nebo uzávěru," konstatoval primář Coufal.

Podle lékařů je obvyklé, že většina pacientů s infarktem myokardu, zvláště v nižších věkových skupinách, jsou kuřáci. Z výše uvedených 12 pacientů bylo 8 nemocných aktivními kuřáky.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam