Na holešovském zámku jsou k vidění vzácné tibetské malby a tapiserie

Foto: Městské kulturní středisko HolešovFoto: Městské kulturní středisko Holešov
Foto: Městské kulturní středisko Holešov
Kultura 10. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Až do 29. října bude v prostorách zámku v Holešově otevřena výstava Nepál – země tibetské thangky. Představuje především 140 buddhistických obrazů – tibetských svinovacích maleb a tapiserií s výjevy buddhů, božstev a mandal zdobených čtyřiadvacetikarátovým zlatem, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Návštěvníci si ale mohou prohlédnout i další umělecké a užitkové předměty jako jsou sošky, tibetské mísy a zvony, modlitební mlýnky, šperky, hudební nástroje a oblečení. Exponáty doprovázejí vysvětlující texty a barevné fotografie.

"Většina předmětů je prodejních a jejich zakoupením lidé přispějí na stavbu školy zničené zemětřesením," vysvětlil hlavní myšlenku kurátor Tomáš Beránek z neziskové organizace Namasté Nepál. Ta projekt připravila právě na pomoc chudým dětem, které v roce 2015 po velkém zemětřesení přišly o školu. Výtěžek z tohoto putovního výstavního projektu by měl zajistit výstavbu nové budovy.

Prostřednictvím doprovodných panelů na chodbách zámku seznamuje výstava návštěvníky s touto horskou zemí po Himalájem také v kontextu hospodářském, politickém, geografickém a společenském. Zmiňuje například dopravu, systém školství nebo jak v zemi funguje dobrovolnický program.

"Není těžké získat si srdce prostých nepálských lidiček, mnohem těžší je pochopit, jak je možné, že jsou schopni se s neznámými cizinci rozdělit i o to málo, co mají. Jejich způsob myšlení stejně jako svébytná kultura a specifický způsob života je totiž naprosto odlišný od standardů naší západní civilizace. Jedním z cílů Namasté Nepál je ukázat lidem v České republice, jak obyvatelé Nepálu žijí, jaké mají zvyky a obyčeje, jaká řemesla provozují a mnoho dalších zajímavostí. Děje se tak prostřednictvím nejrůznějších přednášek, workshopů a patří k tomu i tato výstava," dodal Tomáš Beránek.

Výstava Nepál – země tibetské thangky je otevřena denně kromě pondělí od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin. 14. září od 17.00 hodin se přímo v expozici uskuteční také přednáška Tomáše Beránka spojená s ochutnávkou tibetského čaje.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam