Na výdaje spojené s africkým morem prasat uvolní kraj pět milionů

Ilustrační foto (Foto: Wikimedia/Richard Bartz)Ilustrační foto (Foto: Wikimedia/Richard Bartz)
Ilustrační foto (Foto: Wikimedia/Richard Bartz)
Co se děje 11. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Krajští radní schválili uvolnění pěti milionů korun z rozpočtové rezervy kraje, a to na výdaje spojené s opatřeními proti zamezení šíření nákazy africkým morem prasat. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

"Peníze z krajské rezervy nám poslouží k okamžitému pokrytí nezbytných výdajů při řešení aktuálního krizového stavu do doby, než obdržíme prostředky z účelové rezervy Ministerstva financí na řešení krizových situací. Použity budou na monitorování území drony nebo na nákup odchytových klecí na prasata a chladicí boxy," uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Podle krizového zákona výdaje spojené s vyhlášením krizové situace hradí stát ze všeobecné pokladní správy. "Nemůžeme čekat na rozhodnutí orgánů, myslivci musí začít lovit. Pokud by se nákaza rozšířila z červené zóny a našlo by se jediné nakažené prase mimo, pak půjdou do kafilérie nejen všechna prasata ve Zlínském kraji, ale i v celé republice," pokračoval hejtman Čunek.

V souvislosti s výskytem afrického moru prasat vyhlásil hejtman Jiří Čunek 31. července stav nebezpečí, který potrvá až do 29. srpna. Od 9. srpna je zakázán vstup a lov na infikovaném území. Jedná se o oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky mezi obcemi Lípa, Slušovice, Březová, Lukov, Fryšták a Vršava ve Zlíně. Zákaz vstupu platí do 29. srpna.

Mapa s označenými místy zákazu vstupu

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam