Částka za zastřeleného divočáka se zvýšila až na čtyři tisíce korun

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 12. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Za každý ulovený kus divokého prasete v zelené zóně myslivci z okresu Zlín nově dostanou místo jednoho 3 000 korun, myslivecké sdružení pak kompenzaci 3 200 korun. Jak informovala mluvčí kraje Renata Janečková, rozhodlo o tom ministerstvo zemědělství.

V červené zóně ohraničené pachovými a elektrickými ohradníky budou myslivci motivováni částkou ještě vyšší, a to 4 000 tisíce korun za každé prase ulovené v odchytovém zařízení.

"Částka 6 200 korun za jedno ulovené prase v okrese Zlín je určitě pro myslivce motivační. Myslím, že chápou i to, že jsou spolu se státem spoluzodpovědní za řešení a udělají všechno pro to, aby se nákaza nerozšířila. Pokud jim teď hradíme všechny náklady, tak budou spolupracovat. Pokud nákaza přeskočí z červené zóny do zelené a najde se třeba jen jedno jediné nakažené prase mimo uzavřenou oblast, pak půjdou do kafilerie všechny prasata ve Zlínském kraji a taky v celé republice. Ta opatření jsou celkem neúprosná. Zatím se nám daří nakažená prasata držet v  území uzavřeném pachovými a elektrickými ohradníky, což je dobře," komentoval jednání hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Ministerstvo zemědělství také prostřednictvím Státní veterinární správy požádá Evropskou komisi o revizi zamořené oblasti tak, aby myslivci mohli zdravá prasata využít ke vlastní spotřebě. "Požádáme Komisi o revizi zamořené oblasti, aby si myslivci mohli maso z negativně testovaných kusů ponechat pro svoji spotřebu. Chceme je tím motivovat k intenzivnějšímu lovu," uvedl ministr Marian Jurečka.

Další opatření, které má začít fungovat během několika dní, je instalace odchytových klecí. Ty budou v tzv. červené zóně doplněny o vnadění. Zároveň bude ministerstvo zemědělství v celé červené zóně motivovat myslivce částkou 4 000 korun za každé prase ulovené v odchytovém zařízení. K tomuto opatření dojde změnou metodiky zhruba do týdne. Postupně se také uskuteční školení pro místní myslivce k tomuto účelu. Nákup klecí finančně zajišťuje Zlínský kraj, stejně jako instalaci a údržbu elektrických ohradníků. Pachové ohradníky a jejich doplňování naopak financuje ministerstvo. To proplácí i veškeré kompenzace a nákup dalších drobných pomůcek v souvislosti s vydanými veterinárními opatřeními.

Mapa s označenými místy zákazu vstupu

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam