Lidé ve Zlíně nesmějí kvůli suchu využívat vodu z řeky a jejích přítoků

Foto: MěÚ ZlínFoto: MěÚ Zlín
Foto: MěÚ Zlín
Co se děje 16. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Magistrát Zlína kvůli suchu vydal pro město a jeho místní části zákaz obecného nakládání s povrchovými vodami. Lidé nemohou odebírat vodu zřeky Dřevnice a jejích přítoků, řekl serveru Zlin.cz mluvčí Zlína Zdeněk Dvořák.

Příčinou je sucho. „Důvodem je dlouhotrvající nepříznivý stav na vodních tocích na území statutárního města Zlína,“ uvedla Vladimíra Pavlovová, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu.

Na řece Dřevnici ve Zlíně dlouhodobě protéká množství vody těsně nad hranicí a případně i pod hranicí hydrologického sucha, což odpovídá výšce hladiny pouhých 15 centimetrů. „Je to vlivem dlouhotrvajícího počasí bez deště a vysokých teplot. Občasné srážky navýší hladiny toků jen přechodně a krátkodobě,“ řekl Dvořák.

Podle něj na drobných vodních tocích nebo některých jejich úsecích dochází k poklesu hladiny až pod hranici minimálního zůstatkového průtoku. „Následně se pak zhorší kvalita vody a vede to k negativnímu ovlivnění ekologické stability toků,“ doplnil mluvčí.

Na základě doporučení Povodí Moravy jako správce toku a i s ohledem na předpovědi meteorologů, podle které mají vysoké teploty na území jihovýchodní Moravy nadále přetrvávat, přistoupil magistrát k vydání zákazu. „Platí až do odvolání. V této souvislosti je na místě připomenout, že vzhledem k dlouhodobému suchému období a nepříznivé hydrologické situaci klesají také hladiny podzemních vod ve studních. Proto by voda z domovních studní měla být využívána přednostně pouze pro pitné účely a osobní hygienu, nikoliv například k napouštění bazénů,“ dodal Dvořák.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam