Zemědělce ve Zlínském kraji ekonomicky poškodí nižší výnosy i horší kvalita obilí

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 15. 8. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Zemědělce ve Zlínském kraji letošní žně, které jsou v regionu u konce, příliš nepotěšily. Výnosy jsou totiž oproti minulým letům u hlavních plodin nižší, kvalita obilí je navíc kvůli dlouhodobému suchu horší. „Zcela určitě se to projeví na výkupních cenách potravinářského i krmného obilí. Z ekonomického hlediska je to horší rok, než se to jevilo,“ řekla serveru Zlin.cz ředitelka Agrární komory Zlínského kraje Jana Brázdilová. Na Zlínsku navíc někteří zemědělci přišli o úrodu kvůli africkému moru prasat.

V okrese Zlín totiž kombajny v morem nakažených lokalitách nemohly vyjet, aby prasata nevyplašily a aby se nemocná zvířata nepřesunula jinam. Zemědělci tak přišli o úrodu z více než dvaceti hektarů řepky, z asi 25 hektarů pšenice ozimé a z téměř třiceti hektarů pšenice jarní. "Budou to muset zlikvidovat. Navíc přijdou o kukuřici a tím o krmení pro krávy. Jednáme s ministerstvem zemědělství o kompenzacích pro postižené zemědělce,“ uvedla Brázdilová.

Zemědělci ve Zlínském kraji k pondělku sklidili asi 95 procent z celkových 44 958 hektarů osetých obilovinami a přes 99 procent z celkových 15 825 hektarů osetých řepkou.

Nejdůležitější plodiny, pšenice ozimé, bylo k pondělku sklizeno téměř 96 procent. Zemědělci jí letos oseli 32 128 hektarů. Výnos činí 6,48 tuny na hektar, loni byl podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve Zlínském kraji 6,78 tuny na hektar. Výnos u řepky dosahuje tři tuny na hektar, loni byl podle statistiků 3,59 tuny na hektar.

Téměř sklizeno je všech 2164 hektarů ječmene ozimého. Výnos činí 6,59 tuny na hektar, loni byl podle ČSÚ 6,36 tuny na hektar. Ječmene jarního bylo pod střechou asi 96 procent s výnosem 6,29 tuny na hektar. Loni byl podle ČSÚ 5,84 tuny na hektar. Ječmenem jarním zemědělci oseli 7205 hektarů.

Pšenice jarní, která rostla letos na 1578 hektarech, je pod střechou zatím jen 73 procent. Výnos je 4,94 tuny na hektar, loni byl podle ČSÚ 4,7 tuny na hektar. Ovsa, jímž je osetých 1005 hektarů, bylo pod střechou asi 77 procent. Výnos je 3,07 tuny na hektar, loni byl 3,45 tuny na hektar. Triticale rostla na 532 hektarech, posečeno je 70 procent s výnosem 4,79 tuny na hektar (loni 4,69 tuny na hektar). Téměř sklizeno je 346 hektarů žita s výnosem 5,77 tuny na hektar (loni byl pět tun na hektar).

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam