Kandidátky do říjnových sněmovních voleb ve Zlínském kraji podalo 24 stran a hnutí

Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Ilustrační foto (Foto: Zlínský kraj)
Politika a ekonomika 16. 8. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ – Kandidátky do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny podalo ve Zlínském kraji 24 stran a hnutí. Zapsáno je na nich celkem 482 osob, sdělila serveru Zlin.cz Renata Janečková, mluvčí zlínského hejtmanství, které kandidátky přijímalo. V posledních sněmovních volbách v roce 2013 o hlasy voličů ve Zlínském kraji usilovalo 18 politických stran a hnutí.

Do pondělka 21. srpna do 16:00 mohou ještě zmocněnci stran a hnutí doplňovat další kandidáty a také případně měnit jejich pořadí. "Do 21. srpna budou zároveň pracovnice oddělení organizačního provádět kontrolu podaných kandidátních listin, při níž budou zjišťovat, zda vyplněné údaje souhlasí. V případě, že budou objeveny nedostatky, mohou zmocněnci závady na kandidátních listinách odstranit, a to do 31. srpna do 16:00,“ uvedla Janečková.

Krajský úřad následně 1. září vydá rozhodnutí o registraci nebo odmítnutí kandidátních listin nebo o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině. Čísla, kterými budou označeny jednotlivé hlasovací lístky, bude Státní volební komise losovat 5. září. Volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek 20. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 21. října od 8:00 do 14:00.

O hlasy voličů se ve Zlínském kraji ucházejí vládní ČSSD vedená poslancem Antonínem Seďou, ANO v čele s místopředsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem a lidovci vedení poslancem Ondřejem Benešíkem. Komunisty vede poslanec Vladimír Koníček, STAN republikový předseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, TOP 09 poslankyně Kristýna Zelienková, ODS uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha a hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) poslanec Jaroslav Holík.

Stranu zelených vede lékař z Kroměříže Richard Kreml, Stranu práv občanů zlínský lékař a bývalý náměstek hejtmana Lubomír Nečas a Českou pirátskou stranu vysokoškolský pedagog z Prahy Giuseppe Maiello.

V regionu kandiduje také Strana svobodných občanů, Občanská demokratická aliance, Řád národa – Vlastenecká unie, Rozumní – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Miroslava Sládka, Blok proti islamizaci – Obrana domova, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Cesta odpovědné společnosti, Sportovci pro společnost, Realisté, Dobrá volba 2016, Radostné Česko a Referendum o Evropské unii.

Volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji v roce 2013 vyhrála ziskem 19,39 procenta hlasů ČSSD, která má v regionu tři poslance. Stejný počet zastupuje ANO, které skončilo s 18,31 procenta hlasů druhé. Lidovci obdrželi 13,22 procenta a KSČM 12,90 procenta hlasů, obě strany mají v kraji dva zákonodárce. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury dostal 10,17 procenta a TOP 09 9,21 procenta hlasů, což oběma stačilo na jeden poslanecký mandát. Přes pět procent se z dalších stran dostala už jen ODS, které ale 5,66 procenta hlasů na mandát nestačilo.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam