Území se zákazem vstupu kvůli africkému moru prasat se mírně zmenšilo

Foto: Zlínský krajFoto: Zlínský kraj
Foto: Zlínský kraj
Politika a ekonomika 17. 8. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Hejtman Jiří Čunek vydal rozhodnutí, kterým přesně vymezil hranice území se zákazem vstupu kvůli opatřením proti možnému šíření nákazy afrického moru prasat. Upřesněním se území červené zóny mírně zmenšilo, řekla dnes serveru Zlin.cz mluvčí zlínského hejtmanství Renata Janečková. Hejtman tím reagoval na to, že území přesně nekopíruje správní obvody ani katastry obcí i na očekávaný velký počet návštěvníků Barum Czech Rally, která se pojede na konci srpna.

"Chceme udělat všechno pro to, aby nakažená prasata zůstala v červené zóně a myslivci je mohli pochytat. Zvýšený počet lidí v území by mohl prasata vyplašit, a to nechceme,“ uvedl Čunek. Zdůraznil, že policie bude na dodržování zákazu vstupu na zmíněné území bedlivě dohlížet. "Pokud lidé nebudou opakovaně zákaz dodržovat, bude jim podle krizového zákona udělena pokuta až do výše 20 000 korun,“ doplnil Čunek.

Návštěvníci Barum Czech Rally budou pořadateli informováni letákem, na kterém budou jasně vyznačená území se zákazem vstupu. "Vstup diváků do červené zóny ale nebude nutný, protože jí se trasa Barumky nedotýká,“ dodal hejtman. Zakázaná zóna je vymezena Fryštákem, Lukovem, Hrobicemi, Slušovicemi, Lípou, Želechovicemi nad Dřevnicí a Zlínem. Prasatům v migraci brání elektrické ohradníky. Zemědělci v zóně nemohli sklidit obilí.

Ohnisko nákazy má kolem 40 kilometrů čtverečních plochy. Africký mor prasat se na Zlínsku objevil v červnu. Jednalo se o jeho historicky první výskyt v České republice. Dosud bylo potvrzeno devět desítek divokých prasat, která na tuto nemoc zemřela. Africký mor prasat se již několik let vyskytuje v některých zemích bývalého Sovětského svazu, v Pobaltí i v sousedním Polsku, v poslední době také na Ukrajině. Nákazou mohou onemocnět všechny věkové kategorie prasete domácího i divokého. Není však přenosná na člověka ani na další živočišné druhy.

Mapa území se zákazem vstupu

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam