Zlínská ambulance řeší jako jediná v kraji močové kameny

foto: nemocnice Zlínfoto: nemocnice Zlín
foto: nemocnice Zlín
Co se děje 22. 8. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Metabolická ambulance fungující při oddělení klinické biochemie a farmakologie v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se jako jediná v kraji zabývá léčbou močových kamenů. Ročně jich biochemická laboratoř analyzuje více než 300, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Močové kameny jsou metabolickým onemocněním. Jeho prvním projevem je často ledvinová kolika, což se projevuje bolestí břicha přecházející do dalších částí těla jako například do boku nebo do třísel. Do metabolické ambulance tak často chodí pacienti po prodělané kolice. „Pokud při ní pacient vymočí kámen, je odeslaný na rozbor do naší specializované laboratoře, která jako jediná ve Zlínském kraji takové stanovení provádí,“ uvedl primář oddělení klinické biochemie a farmakologie Tomáš Šálek.

Podle něj se při prvním vyšetření v metabolické ambulanci vyšetřují u člověka všechny rizikové faktory močových kamenů v krvi a moči. „Především se dělá stanovení vápníku a parathormonu v krvi k vyloučení onemocnění příštítných tělísek. V moči se stanovují koncentrace kamenotvorných látek, jako je kyselina močová, vápník, oxaláty a látky jako hořčík a citráty, které brání vzniku kamenů,“ řekl Šálek.

Ambulance vyšetřuje nejen lidi z nemocnice, ale i z Brna, Břeclavi nebo Kyjova, což je v sousedním Jihomoravském kraji. „Léčba zahrnuje změnu životního stylu. Především se musí změnit pitný režim, při kterém je potřeba vymočit alespoň 25 litru moči za den. Dále je nutné omezit solení, snížit nadměrný příjem masa a uzenin, ale potřebná je i farmakoterapie,“ informoval Šálek.

Podle něj je hlavním lékem podávání draselné soli kyseliny citronové. „Je to přirozená látka, kterou máme v každé buňce. Působí v moči tak, že vázáním vápníku vytvoří rozpustou sůl na rozdíl od jiných solí vápníku, ze kterých jsou složené močové kameny,“ objasnil Šálek.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam