Barumka z pohledu záchranářů: výtržníci i hořící závodní auto

Foto: HZS Zlínského krajeFoto: HZS Zlínského kraje
Foto: HZS Zlínského kraje
Hasiči a policie 28. 8. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN –  Šarvátky, strkanice, opilectví, ale i požár závodního auta se škodou za šest milionů.  Takový byl z pohledu záchranářů 47. ročník automobilové soutěže Barum rally. Přesto jej hodnotí jako jeden z těch nejklidnějších ročníků.

Záchranáři si konečně mohli oddechnout. Za sebou mají totiž další náročný víkend, kdy museli být ve střehu, tentokrát kvůli Barum Czech Rally Zlín. Ulice měst střežilo od pátku až do neděle na sedmdesát městských policistů. Ti museli dohlédnout nejenom na klid ve městě, ale i v dopravě. „V minulosti se objevily problémy se zaparkovanými auty především v ulici K Pasekám, na Mostní či Březnické a na Mladcovské. V těchto místech bylo nutné provoz přijíždějících návštěvníků usměrňovat, aby nedocházelo ke kolizím jako v minulých letech,“ vysvětlil mluvčí zlínské městské policie Pavel Janík.
Pro ně byl nejnáročnější především pátek, kvůli městské rychlostní zkoušce. „Z našeho pohledu byli diváci letos ukáznění, za což jim moc děkujeme,“ vzkázal mluvčí. Nejvíc práce tak měli strážníci až nad ránem, kdy se alkoholem posilněni lidé začali trousit po městě. „Řešili jsme tak několik drobných konfliktů a potyček. V jednom případě však musela hlídka použíti i donucovací prostředky, a to u opilého cizince, který před klubem v centru města bezdůvodně napadal kolemjdoucí. Výtržníka jsme nakonec předali státní policii,“ upřesnil dále mluvčí strážníků. V jednom případě také hlídka narazila na prodejní stánek, který neměl povolení.
Strážníci letos poprvé využívali i multifunkční mobilní služebnu, která je mimo jiné vybavena i kamerami. „Díky tomu jsme mohli monitorovat dopravu v centru města a včas zasáhnout v případě komplikací, které se objevily po skončení městské rychlostní zkoušky. To bylo hlavně na ulici Březnická, Gahurova či Vizovická a pak centrum města. Ve spolupráci se státní policií se nám tak v poměrně krátké době podařilo dopravu usměrnit,“ doplnil mluvčí strážníků. Dodal ještě, že sobota a neděle byla už naprosto bezproblémová.

I podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petra Olšana byla letošní "Barumka" bezproblémová. "Během víkendu jsme ošetřovali pouze několik drobných poranění, ale jinak to byl skutečně letos velmi klidný ročník," potvrdil mluvčí.
To hasiči měli naopak sobotu poměrně krušnou. Pomáhali u dvou havárií závodních jezdců. „K prvnímu zásahu jsme vyjedli k Vlčkové na Zlínsku, kde jeden ze závodních vozů skončil na střeše a začal z něj vytékat olej do potoka. Jeho dalšímu šíření hasiči zabránili položením sorpčních hadů a znečištěnou hladinu zasypali sorbenty. S vytažením vozidla pomohl automobil asistenční služby s hydraulickou rukou,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. K večeru pak jednotky vyrážely k Horní Lhotě na Zlínsko, kde hořel závodní vůz. „Oheň se tak rychle šířil, že v už době příjezdu jednotek bylo celé vozidlo v plamenech. Hasiči vybaveni dýchací technikou nasadili k jejich sražení dva vysokotlaké proudy. Po uhašení požáru celé torzo vozidla ještě ochladili,“ popsal dále mluvčí hasičů. Dodal, že příčinou vzniku požáru byla technická závada. Škoda byla ale obrovská. Dosáhla šesti milionů korun.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam