O hlasy v říjnových sněmovních volbách ve Zlínském kraji usiluje 24 stran a hnutí

ilustrační foto: foto Zlin.czilustrační foto: foto Zlin.cz
ilustrační foto: foto Zlin.cz
Politika a ekonomika 3. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – O hlasy v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny usiluje ve Zlínském kraji 24 stran a hnutí. Všechny subjekty, které podaly kandidátku, totiž Krajský úřad Zlínského kraje zaregistroval. Pouze vyškrtl kandidátku politické strany Radostné Česko, která podle údajů na úřední desce hejtmanství nesplnila podmínku volitelnosti, neboť ani druhý den voleb nedosáhne věku 21 let. V posledních sněmovních volbách v roce 2013 o hlasy voličů ve Zlínském kraji usilovalo 18 politických stran a hnutí.

Čísla, kterými budou označeny jednotlivé hlasovací lístky, bude Státní volební komise losovat 5. září. Volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek 20. října od 14:00 do 22:00 a v sobotu 21. října od 8:00 do 14:00.

O hlasy voličů se ve Zlínském kraji ucházejí vládní ČSSD vedená poslancem Antonínem Seďou, ANO v čele s místopředsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem a lidovci vedení poslancem Ondřejem Benešíkem. Komunisty vede poslanec Vladimír Koníček, STAN republikový předseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík, TOP 09 poslankyně Kristýna Zelienková, ODS uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha a hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) poslanec Jaroslav Holík.

Stranu zelených vede lékař z Kroměříže Richard Kreml, Stranu práv občanů zlínský lékař a bývalý náměstek hejtmana Lubomír Nečas a Českou pirátskou stranu vysokoškolský pedagog z Prahy Giuseppe Maiello.

V regionu kandiduje také Strana svobodných občanů, Občanská demokratická aliance, Řád národa – Vlastenecká unie, Rozumní – stop migraci a diktátu EU – peníze našim občanům, důchodcům, dětem, zdravotně postiženým…, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Miroslava Sládka, Blok proti islamizaci – Obrana domova, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Cesta odpovědné společnosti, Sportovci, Realisté, Dobrá volba 2016, Radostné Česko a Referendum o Evropské unii.

Volby do Poslanecké sněmovny ve Zlínském kraji v roce 2013 vyhrála ziskem 19,39 procenta hlasů ČSSD, která má v regionu tři poslance. Stejný počet zastupuje ANO, které skončilo s 18,31 procenta hlasů druhé. Lidovci obdrželi 13,22 procenta a KSČM 12,90 procenta hlasů, obě strany mají v kraji dva zákonodárce. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury dostal 10,17 procenta a TOP 09 9,21 procenta hlasů, což oběma stačilo na jeden poslanecký mandát. Přes pět procent se z dalších stran dostala už jen ODS, které ale 5,66 procenta hlasů na mandát nestačilo.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam