Zákaz koupání hygienici letos vydali na Pahrbku a také v Luhačovické přehradě

Ilustrační foto - Luhačovická přehrada (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto - Luhačovická přehrada (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto - Luhačovická přehrada (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 7. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Sezona na přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je u konce, do vody již při nynějších teplotách vleze jen odvážlivec. Kvalita vody ve většině sledovaných koupalištích byla po celé léto velmi dobrá, potíže se však opakovaně vyskytly ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku a také v Luhačovické přehradě. V obou vodních plochách hygienici již koncem července zakázali koupání.

"U Pahrbku to není nic nového, zákaz se opakuje. Čekáme, zda se bude realizovat stavba nového přístaviště a vybagruje se část nánosů, což by mělo pomoci k tomu, aby se na Pahrbek vrátila rekreace,“ řekla dnes serveru Zlin.cz Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Hygienici v tomto týdnu po v této sezoně posledních odběrech vzorků zákaz koupání na Pahrbku potvrdili. Podobně tomu je u Luhačovické přehrady.

"V Luhačovicích měly na vydání zákazu koupání vliv červencové přívalové deště. Přispělo k tomu i velké sucho, malé přítoky do přehrady a horké slunečné počasí v létě, které umožnilo nárůst sinic. Uvidíme, jak to bude příští rok,“ dodala Javoříková. Zákaz koupání v Luhačovické přehradě trvá kvůli tomu, že na hladině se objevil souvislý vodní květ. Na Pahrbku zůstává kvůli vysokému množství sinic a chlorofylu.

Luhačovická přehrada bývala ve Zlínském kraji z přírodních koupališť nejvíce problémová, zákaz koupání zde byl vydáván kvůli sinicím a velkému množství chlorofylu opakovaně. Naposledy zde před letošní sezonou platil v roce 2009. V letech 2010 až 2012 však bylo z přehrady odtěženo kolem 300 000 metrů krychlových bahna. Napuštěná přehrada je opět v provozu od léta 2013 a zdálo se, že investice za zhruba 150 milionů korun kvalitu vody v ní vylepšila. Aktuálně platný zákaz koupání je po odtěžení sedimentů vůbec první.

Oproti tomu na Pahrbku je v posledních letech vydáván opakovaně. Problémem této koupací oblasti je to, že voda je zde stojatá, neproudí a navíc jsou v ní nánosy usazenin. V ostatních přírodních koupalištích Zlínského kraje je voda zcela bez závad, podobně tomu bylo přes celé léto. Platí to pro přehrady Bystřička a Horní Bečva a štěrkoviště v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, pro Štěrkáč v Otrokovicích a vodní nádrž Všemina na Zlínsku i pro přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam