Odborníci ve Zlíně diskutovali o cukrovce a nemocech srdce ve stáří

ZLÍN – Skoro 200 odborníků debatovalo ve Zlíně o problematice geriatrie, tedy nemocí ve stáří. Debata byla zaměřená na diabetes a kardiologii, řekla serveru Zlin.cz mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Podle lékařů jsou nároky na zdravotnický obor rok od roku vyšší. Účastníci se sešli k debatě na tradičním Zlínském geriatrickém dnu, konal se už 22. ročník. „Kvalitní medicína a vyvíjející se diagnostika prodlužují délku života a mění demografickou strukturu populace,“ informovala Lipovská.

Populace stárne. „Postavení geriatrie a následné péče je stále naléhavější vzhledem k měnící se demografické křivce obyvatelstva. V současné době je u nás populace starší 65 let zastoupena téměř dvaceti procenty, v roce 2030 až 2040 se předpokládá zvýšení na 30 procent. Největší nárůst lze předpokládat ve skupině osmdesátiletých,“ uvedl primář Centra klinické gerontologie Krajské nemocnice T. Bati Milan Forejtar, jeden z organizátorů akce.

Byla zaměřená na diabetes a kardiologii. „Srdeční selhání je velmi aktuální záležitostí. Jeho počet narůstá a někdy se o něm říká, že bude epidemií 21. století. Není to sice nemoc jako taková, ale je to stav, do kterého řada onemocnění vyústí,“ řekla přední česká kardioložka Lenka Špinarová, která na akci přednášela.

Podle ní se v České republice aktuálně potýká se srdečním selháním zhruba 250 tisíc lidí, z toho 200 tisíc je starších 60 let, což je vysoké číslo. „A dá se očekávat, že bude do budoucna narůstat,“ doplnila Šinarová. Podle ní je srdeční selhání nejčastější příčinou úmrtí v České republice.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x