Dvě holešovské památky reprezentují Zlínský kraj v prestižní soutěži

Erb na průčelí po restaurování (Foto: MěÚ Holešov)Erb na průčelí po restaurování (Foto: MěÚ Holešov)
Erb na průčelí po restaurování (Foto: MěÚ Holešov)
Co se děje 10. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Hned dvě holešovské památky se jako jediné ze Zlínského kraje probojovaly do letošního ročníku prestižní soutěže Patrimonium pro futuro. Svým hlasem je může podpořit i široká veřejnost, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí města Jana Rohanová.

"Jedná se o Cenu Národního památkového ústavu (NPÚ), kterou instituce od roku 2014 uděluje ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout úspěchy v oblasti památkové péče. Letos o cenu bojuje celkem 24 památek nebo počinů v této oblasti ve čtyřech kategoriích. Památkáři mezi ně (a do dvou kategorií) vybrali za celý Zlínský kraj dvě holešovské památky. V kategorii Obnova památky se jedná o Obnovu průčelí holešovského zámku a v kategorii Objev roku se jedná o objev pozdně gestického sklepa s trámovým stropem čp. 26 na náměstí Dr. E. Beneše," upřesnila Rohanová.

Tyto ceny, vyhlašované Národním památkovým ústavem, o které holešovské památky soutěží, nemají žádnou finanční dotaci, jedná se čistě o prestižní ceny, ale jejich udělení, které je značně mediálně zveřejňované, samozřejmě zvyšuje atraktivitu příslušné obce a jejích památek zejména pro turisty a odbornou i poučenou veřejnost.

"Pro město Holešov je ctí, že dvě místní památky byly nominovány na cenu Patrimonium pro futuro. Když si ale uvědomíme význam holešovského zámku, který město obnovuje již dvanáct let a vybudovalo z něj skutečné kulturní centrum širokého regionu, tak je tato nominace určitým zadostiučiněním za píli těch, kteří se za tuto dobu zasadili o koupi i obnovu zámku a zahrady, nebo spolupracovali na konkrétních pracích. Součástí soutěže je i hlasování veřejnosti a budeme rádi, když lidé holešovské památky podpoří," dodal starosta města Rudolf Seifert. Hlasovat je možné do 15. září. Po tomto datu zvítězí počin s největším počtem hlasů. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním předávání cen Patrimonium pro futuro v úterý 3. října na zámku v Bučovicích, kde mu bude udělena cena veřejnosti Památky děkují v podobě křišťálové plakety.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam