Kraj se bude zabývat peticí obyvatel Otrokovic, které sužuje zápach z kafilérky

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Otrokovice)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Otrokovice)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Otrokovice)
Co se děje 11. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

OTROKOVICE - Obyvatelům Otrokovic, které už dlouhodobě trápí zápach linoucí se z místní kafilérie, svitla naděje. Petiční výbor totiž obdržel první reakci z kraje, který slíbil se peticí zabývat, serveru Zlin.cz to oznámila mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Zástupce petičního výboru Jaroslav Budek obdržel informaci o převzetí petice Krajským úřadem Zlínského kraje, odboru Kanceláře ředitele s následujícím textem: "Potvrzujeme Vám, že dne 30. srpna 2017 obdržel Krajský úřad Zlínského kraje Vaši Petici k řešení obtěžujícího zápachu v otrokovické části Bahňák. Dle našeho posouzení splňuje tato petice všechny náležitosti stanovené petičním zákonem, a proto je nyní v souladu s příslušnou vnitřní normou Zlínského kraje, řešena krajským úřadem. O způsobu vyřízení petice budete, coby zástupce petičního výboru, v zákonné lhůtě informován. Současně bude s uváděnou problematikou, obsahem petice a odeslanou odpovědí seznámena i Rada Zlínského kraje."

Pod Petici proti zápachu se podepsalo 2732 obyvatel města. Lidem vadí smrad, který se zejména v horkých dnech objevuje v části Bahňák. S největší pravděpodobností pochází z provozu společnosti MAT. Na zhoršené podmínky pobytu si nestěžovali pouze obyvatelé Otrokovic, ale rovněž návštěvníci, kteří se kvůli silnému zápachu odhlašovali z ubytovacích zařízení. Situace v Otrokovicích tak potažmo negativně ovlivňuje i další aspekty rozvoje města, například turismus.

Otrokovická radnice dlouho usilovala o zlepšení stavu oficiálními postupy. Ani korektní jednání s provozovateli, ani opakované kontroly České inspekce životního prostředí, ani podněty adresované dalším úřadům však zatím nepřinesly systémové řešení. Proto se vedení města spolu s dalšími občany rozhodlo aktivně zapojit do organizace Petice proti zápachu. Požadují, aby krajský úřad neprodleně zahájil šetření, zjistil důvody závadného a dlouhodobě obtěžujícího stavu, zahájil proces změny integrovaného povolení a v případě, nebude-li jiné řešení a budou-li k tomu zákonné důvody, provoz podniku ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí dočasně nebo trvale zastavil.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam