Muži se vloupali do muničního skladu ve Vrběticích a odnesli odtud munici

Foto: Policie ČRFoto: Policie ČR
Foto: Policie ČR
Hasiči a policie 11. 9. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Až osmileté vězení hrozí minimálně dvěma mužům ze Zlínského kraje za to, že se letos na jaře vloupali do střeženého muničního skladu ve Vrběticích, který v roce 2014 zničily rozsáhlé výbuchy. Muži ve věku 20-35 let z areálu odnesli desítky zbraní a výbušnin, které se pravděpodobně chystali rozprodat.

Policie již o případu informovala minulý pátek, dnes 11.9. ředitel zlínské krajské policie Jaromír Tkadleček uspořádal tiskovou konferenci, na které sdělil více podrobností.

Muži se do vrbětického skladu vloupali v období od konce loňského roku do letošního jara. V tu dobu nebyl v okolí skladu č.16 dokončen pyrotechnický a hloubkový průzkum. Munice i zbraně tak bylo možné nalézt stovky metrů od epicentra. A toho právě využila i dvojice pachatelů, která se dostala přes plot a odnesla si odtud desítky výbušnin. „Vlastním šetřením a za pomocí techniky se nám pachatele podařilo najít a zadržet. Při domovních prohlídkách jsme našli na dvě desítky zbraní a na dvacet kilo výbušnin. Všechny byly poškozeny detonacemi, ale po pár úpravách z nich pachatelé mohli udělat funkční zbraně,“ vysvětlil krajský policejní ředitel Tkadleček.

Video

Kriminalisté byli zlodějům na stopě od května a v polovině července zatkli celkem pět lidí. Prozatím obvinili dva hlavní aktéry, kteří už mají za sebou trestní minulost, z nedovoleného ozbrojování. Oba muži jsou zatím vyšetřováni na svobodě. „Spis je stále otevřený, takže nevylučujeme, že obvinění nerozšíříme ještě na další lidi či nerozšíříme rozsah obvinění o další trestné činy,“ podotkl krajský ředitel. Podle dosavadního vyšetřování se muži chystali zbraně prodat. Zda se mužům nepodařilo už několik zbraní prodat ještě dřív, než k nim vtrhla kriminálka, odmítl zlínský krajský policejní ředitel komentovat.

Policisté muniční sklady hlídají prakticky už tři roky, nejprve s pomocí armády. Ta ale místo opustila na přelomu loňského roku. Areál je po celém obvodu obehnaný plotem, který nyní střeží policisté společně s pracovníky Vojenských lesů a statků. Značná část území je navíc v těžko přístupném terénu.

Podle Jaromíra Tkadlečka už se za tu dobu pokusilo několik lidí dostat přes oplocení. A to jim navíc narušuje i přemnožená černá zvěř. „Oplocení se opravuje několikrát do týdne,“ doplnil ředitel. To, jestli se někomu už v minulosti podařilo do areálu dostat a případně i odnést zbraně, odmítl Tkadleček komentovat. „To je první prokazatelný případ za celé ty tři roky. Pachatele jsme zadrželi. Není to o tom, že by byli neznámí. Máme je a našli jsme i ukradené zbraně. Jiné poznatky zatím nemáme a byla by to jen čirá spekulace,“ uvedl  krajský policejní ředitel.

Podle něj se policie žádného provinění v souvislosti s hlídáním areálu nedopustila. „Třináctikilometrový areál zabezpečujeme vlastními silami s pomocí technických prostředků. Pokud někdo z mých nadřízených získá dojem, že jsem něco zanedbal, tak ať koná a vyvodí důsledky. Za mě říkám, že jsme udělali maximum. A zabezpečit stoprocentně areál, to je jen virtuální realita. To by tam muselo být tisíce policistů, kteří by se drželi za ruce. Už teď nás veškerá bezpečnosti opatření stály desítky milionů, což mnohonásobně převyšuje naše náklady v běžném roce,“ podotkl ředitel.

K výbuchu ve skladech s čísly 12 a 16 ve Vrběticích na Slavičínsku došlo na podzim roku 2014. Při detonacích zahynuli dva muži. Od té doby je celá oblast střežena a je do ní zakázaný vstup. Policie z ní zatím odvezla stovky tun střelného materiálu. A stále ještě není oblast úplně vyčištěna.

Fotogalerie

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam