Zlínská Kobra odhalila na Slovácku podvod za desítky milionů korun

Ilustrační foto (Foto: Policie ČR)Ilustrační foto (Foto: Policie ČR)
Ilustrační foto (Foto: Policie ČR)
Hasiči a policie 12. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

STARÉ MĚSTO - Rozsáhlý případ daňového podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie odhalili krajští kriminalisté ve spolupráci s Finančním úřadem pro Zlínský kraj v rámci projektu Zlínská Kobra. Podvodníci připravili stát o asi 60 milionů korun, serveru Zlin.cz to oznámila policejní mluvčí Lenka Javorková.

Obvinění měli po vzájemné dohodě v roce 2014 vytvořit účelový obchodní řetězec firem, ve kterém vystavovali doklady o nákupu a prodeji provozního zařízení dodaného do společnosti ze Starého Města na projekt, který byl financován z operačního programu Životního prostředí Fondu soudružnosti Evropské unie.

V rámci vytvořeného obchodního řetězce firem však docházelo k několika netransparentním předprodejům, jejichž cílem bylo zastřít skutečný stav a celou dodávku zneprůhlednit. "Pomocí těchto předprodejů pak obvinění vědomě deklarovali nepravdivé údaje o termínu skutečného pořízení a účelově navýšili cenu jednotlivých technologických celků tak, aby společnost ze Starého Města mohla z poskytnuté dotace vyčerpat maximální možnou částku. Současně došlo v obchodním řetězci také ke zkrácení daně z přidané hodnoty. Skupina šesti osob připravila stát o předběžně šedesát milionů korun," upřesnila Javorková.

Krajští kriminalisté zajistili v průběhu řízení na účtech obviněných finanční prostředky ve výši 10 milionů korun a celkem 10 nemovitostí. Finanční správa v rámci daňového řízení zajistila v této věci finanční prostředky na bankovních účtech a v hotovosti přes čtyři miliony korun a uplatnila zástavní práva na nemovité a movité věci v objemu způsobené škody.

Vyšetřovatel obvinil v minulém týdnu pět mužů a jednu ženu ve věku od 34 do 56 let ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve formě spolupachatelství a dva z mužů a společnost ze Starého Města navíc ze zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie. Všichni jsou stíhání na svobodě a hrozí jim až desetiletý trest odnětí svobody.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam