Ochránci přírody chystají ve Zlíně netopýří noc

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 13. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Zlínský městský odbor životního prostředí pořádá další vycházku za netopýry. Uskuteční se v sobotu 16. září na Bartošově čtvrti a sraz účastníků je na točně ve 20.00 hodin, serveru Zlin.cz to uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Vycházky nočním městem za jedinými létajícími savci se mezi obyvateli Zlína těší velké oblibě. Předchozích dvou se zúčastnilo na 50 zájemců z řad dospělých i dětí, které čekal odborný výklad zoologa a setkání s živými netopýry.

"Na minulých vycházkách jsme si například mohli pozorně prohlédnout a pohladit handicapovaného netopýra rezavého. Porovnávali jsme ho s maličkým netopýrem hvízdavým ze záchranné stanice pro živočichy ORNIS v Přerově, který váží jako lžička kávy. Při povídání o netopýřím životě nám nad hlavou kroužila hejna rorýsů obecných, krmících na hnízdech svá mláďata. U řeky jsme vzhledem k chladnějšímu počasí zachytili jen dva druhy– netopýra nejmenšího a netopýra vodního, kteří nad vodou lovili hmyz," popsala Lenka Pechová z Odboru životního prostředí a zemědělství Magistrátu města Zlína.

Večerní výprava si mohla obhlédnout i místa, kde mají netopýři své přirozené úkryty nebo kde jsou uměle nainstalované budky, kterých si člověk bez upozornění ani nevšimne. "Netopýry si většinou lidé představují pouze někde na vysoké půdě sedlové střechy nebo ve střeše kostela. Některé druhy ale naopak vyhledávají malé spáry, takže početné kolonie můžeme najít třeba mezi panely, uvnitř poškozené fasády, za okenicemi chaty, za dřevěným obkladem nebo oplechováním střechy, případně stejně jako rorýsy v podstřeší vysokých budov, kam se dostanou větracími šachtami pod atikou. Na některých bytových domech nebo budovách jsou pro netopýry vyvěšeny speciální budky. Jsou naistalovány přímo v zateplovací vrstvě polystyrenu, a tak jsou zespodu viditelné jen vodorovné úzké otvory," doplnila Lenka Pechová. V době zateplování výrazného počtu budov mohou podle ní i taková levná "polystyrenová" řešení budek netopýrům velmi pomoci.

Odborný výklad ochránců přírody při procházkách za soumraku ale nekončí jen u netopýrů. Na té minulé si přítomní například poslechli zajímavosti o ptáku roku 2017 – datlu černém, nejmladší účastníci se možná poprvé dozvěděli o důležitosti polepů zastávek MHD. Ty jsou ve Zlíně většinou proti nárazům ptáků správně zabezpečené drobnými černými proužky.

Na sobotní vycházku, která se koná u příležitosti Mezinárodní noci pro netopýry, si tentokrát organizátoři připravili navíc i ukázku odchytové sítě a dalších technických pomůcek typu noktovizoru, které se využívají pro výzkum netopýrů.

Další "netopýří akce" se ve Zlíně koná 19. října v rámci Stromových slavností. V improvizované poradně v parku pod zlínským zámkem bude na dotazy odpovídat zoolog Evžen Tošenovský. Děti zde mohou téma netopýrů propojit se svojí představivostí a energií v tvůrčí dílně.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam