Ve Vsetíně si chtějí posvítit na rychlé řidiče, přibudou zde radary

VSETÍN - Zvýšení bezpečnosti dopravy na místech, kde řidiči velmi často překračují nejvyšší povolenou rychlost, si slibuje vsetínská radnice od instalace radarů pro měření okamžité rychlosti vozidel. Server Zlin.cz o tom informovala mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

V současné době probíhá výběrové řízení na jejich dodavatele. Do provozu by měly být radary uvedeny nejpozději 18. prosince letošního roku. Vedení radnice rozhodlo o zavedení měření rychlosti již před několika měsíci a v první fázi její zástupci získávali zkušenosti v městech, kde již tato měření fungují. Na základě zjištěných informací město 23. srpna vyhlásilo výběrové řízení na dodávku stacionárních radarových měřičů, přičemž případní zájemci mají možnost podat své nabídky do 13. září, kdy zasedne výběrová komise, která vybere nejvhodnějšího dodavatele. Podle předběžných odhadů může technologie měření, tedy měřicí stanice, kamera, software a další komponenty stát kolem 1,9 milionu korun. O konečné ceně však rozhodne výběrové řízení.

Město hodlá zřídit celkem čtyři měřicí stanice, které budou umístěny na předem vytipovaných místech, kde často dochází k překračování nejvyšší povolené rychlosti či jsou ohrožovány děti mířící do či ze škol. „Největší položkou je nákup kamery, proto jsme se rozhodli prozatím zakoupit pouze jeden kus, který bude v nepravidelných intervalech putovat mezi jednotlivými stanicemi. O toto se bude starat městská policie,“ uvedl starosta Jiří Růžička s tím, že městu nejde primárně o výběr pokut, ale hlavně o preventivní opatření, které by mělo přinést zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Pro instalaci měřicích stanic byly vybrány lokality: stará Rokytnice – naproti výrobně ponožek, Potůčky na výpadovce na Valašské Meziříčí u přechodu z Rybníků do Potůčků, ulice Jasenická u základní školy a Jiráskova ulice u základní školy. „Měřicí stanice jsou uzpůsobeny tak, že dokáží měřit okamžitou rychlost vozidel v obou směrech,“ řekl dále starosta. Naměřená data z kamery následně zamíří na městskou policii a odtud pak bude předáno oznámení o přestupku správnímu orgánu. „Zde bude automaticky v centrální databázi vozidel dohledán provozovatel vozu podle registrační značky a bude mu zaslána výzva k uhrazení pokuty. Pokud pokutu neuhradí do 15 dnů, bude věc řešena v přestupkovém řízení,“ vysvětlila další postup při pokutování hříšníků vedoucí odboru správních agend Valerie Ondřejová.

Spuštění měření si i přes maximální automatizaci všech procesů vyžádá navýšení počtu zaměstnanců, kteří se budou starat o zpracovávání radarem naměřených informací. Tuto agendu by mělo zpracovávat sedm lidí.

Radnice také do budoucnosti zvažuje nákup jednoho mobilního radaru. V letošním roce to už však zcela jistě nebude. „Tento radar bychom mohli využívat k namátkovému měření rychlosti na dalších místech, kde je podle našich poznatků často povolená rychlost překračována,“ uzavřel ředitel městské policie Patrik Pecina, podle něhož se například jedná o ulice vedoucí kolem dalších škol, silnici z centra města na Jasenku, Smetanovu ulici a ostatní místa se zvýšenou koncentrací chodců.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x