Nová řada scénických čtení představí ve zlínském divadle tři české hry

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Kultura 15. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Nový cyklus scénických čtení Městského divadla Zlín s názvem Made in Czechia představí v sezoně 2017/2018 tři současné texty, které uspěly v posledním ročníku Anonymní dramatické soutěže divadelní agentury Aura-pont, následovníka 22. ročníku Ceny Alfréda Radoka. Součástí večerů bude také setkání s autory, řekla serveru Zlin.cz mluvčí divadla Veronika Jurčová.

"Cyklus zahájíme v lednu 2018 scénickým čtením vítězného textu minulého ročníku, hry Identity Barbory Hančilové," prozradil dramaturg Vladimír Fekar. Barbora Hančilová je studentkou oboru činoherní dramaturgie na pražské DAMU. Od gymnázia se pokouší psát divadelní hry, na podzim 2011 uvedlo Studio Švandova divadla její hru Kai/Abe 2011 a o dva roky později byla krátká hra Chrám uvedena v rámci projektu Nádraží LETÍ. Překládá z angličtiny a francouzštiny. Za hru Malé závislosti získala čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma 2015. "Teď pracuje jako dramaturgyně v Divadle na Vinohradech. Ve svých hrách se často věnuje osudům a příběhům mladých lidí i generačním střetům," doplnil Fekar.

Druhou hrou cyklu bude ostrá satirická komedie Furianti Hynka Skotáka. "Hra, která se opírá o skutečné události, je napsána v jemně stylizovaném hanáckém dialektu a její základní zápletka se týká zájmu židovské obce o vykoupení židovských náhrobků na pozemku jedné moravské rodiny," konstatoval Fekar. Hynek Skoták patří mezi oceňované autory, v roce 2016 získala druhé místo v dramatické soutěži také jeho hra Želvuška.

Sérii uzavře finálový text aktuálního ročníku 2018. "Uvedeme ho po slavnostním vyhlášení výsledků dramatické soutěže v rámci našeho festivalu Setkání Stretnutie," upřesnil dramaturg.

Smyslem cyklu scénických čtení je podle Fekara upozornit na současné české texty, které jsou často přehlíženy, a přitom někdy trefně pojmenovávají skutečnost, kterou žijeme. "Byl bych rád, kdyby vybrané texty u našeho publika zarezonovaly, koneckonců vypráví přímo o nás, Češích, o našich aktuálních problémech, o našich charakterech, o našich identitách," uzavřel.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam