Magnetonu loni klesl zisk o asi 32 milionů korun, nižší jsou i tržby

Ilustrační foto (Foto: MAGNETON a.s.)Ilustrační foto (Foto: MAGNETON a.s.)
Ilustrační foto (Foto: MAGNETON a.s.)
Politika a ekonomika 15. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

KROMĚŘÍŽ – Kroměřížské společnosti Magneton, která vyrábí elektropříslušenství pro automobilový a traktorový průmysl, v loňském roce klesl zisk o více než 32 milionů korun na 4,011 milionu. Tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží se snížily asi o 41,5 milionu na 439,7 milionu korun. Celkové výnosy společnosti klesly asi o 30 milionů na 459,3 milionu korun. Magnetonu klesají tržby i zisk v posledních letech pravidelně. Ještě v roce 2014 měl výnosy 583,3 milionu a zisk 69,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné na webu www.justice.cz.

Předseda představenstva Jaroslav David přesto uplynulý rok hodnotil kladně. Magnetonu se podle něj v roce, kdy slavil 90 let od svého založení, podařilo naplnit stanovené cíle majitelem a představenstvem společnosti. V závodě elektro se uskutečnilo úspěšné testování startérů, které budou dodávány do prvovýroby společnosti Bobcat. V závodě povrchových úprav byl dokončen kompletní převod výroby na novou linku alkalického a slitinového povlaku zinku a niklu.

Na celkových tržbách se loni jen devíti procenty podílel tuzemský trh, stejně tomu bylo v roce 2015. Největší podíl, 29 procent, měli zákazníci z USA, za kterými následovalo s 21 procenty Rusko. Magneton loni vyvážel své výrobky, z nichž 55 procent tvořily alternátory a 38 procent startéry, mimo jiné také do Irska, Portorika, Maďarska, Polska, Litvy, na Slovensko, Ukrajinu i do Bulharska. Podle vedení se firmě dařilo obhájit svou pozici na trhu a pracovala na nových obchodních příležitostech.

Magneton v minulém roce zaměstnával v průměru 245 lidí, o rok dříve jich bylo 264. Ke konci loňského roku ve společnosti pracovalo 236 zaměstnanců. Z investic Magneton loni například zahájil práce na opravě vzduchotechniky, opravoval podlahy a pořizoval nářadí a technologie. Na letošní rok plánoval zateplení jídelny a vrátnice. Projekt, který zahrnuje i na příští rok plánované zateplení střešní konstrukce a opravu osvětlení v závodě povrchových úprav, přijde na 40 milionů korun.

Počátky Magnetonu sahají do roku 1926, kdy byla v Kroměříži založena továrna na elektromagnetická zapalování. Magneton dodává téměř do 50 zemí světa. V době hospodářské krize v roce 2009 se společnost ocitla v konkurzu, v červnu 2009 měla 441 zaměstnanců. Ještě o dva roky dříve jich přitom bylo zhruba dvakrát tolik. Majetek firmy koupil v roce 2010 nynější vlastník, společnost Rovina Group ovládaná podnikatelem z Hulína Zdeňkem Zlámalem. Základní kapitál Magnetonu je 200 milionů korun.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam