Na holešovském zámku je k vidění unikátní rozsáhlý papírový model staré Prahy

foto: zámek Holešovfoto: zámek Holešov
foto: zámek Holešov
Kultura 16. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

HOLEŠOV - Jak vypadala historická Praha před sto lety ukazuje výstava rozsáhlého papírového modelu, který do 28. října představuje Zámecká galerie Holešov. Serveru Zlin.cz to sdělila mluvčí Městského kulturního střediska Holešov Dana Podhajská.

Předloha Hradčan a Malé strany v měřítku 1:200 je dílem českého výtvarníka a autora stavebních projektů Bohumila Hypšmana (1878 - 1961) a je volně přístupná od úterý do neděle od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin.

Maketa je majetkem Klubu Za starou Prahu a z jeho iniciativy také postupně pod vedením Bohumila Hypšmana vznikala. V premiéře byla vystavena v roce 1939 v Mánesu na výstavě Tvář Prahy, podruhé v roce 1950 v Uměleckoprůmyslovém muzeu Praha a potřetí o pětadvacet let později na Staroměstské radnici, a to v rámci výstavy Pražské památky a životní prostředí. Pro tuto příležitost model upravovali akademičtí malíři Jana a Jiří Boudovi, kteří restaurovali také světoznámý Langweilům model Prahy. V roce 2000 byla předloha vystavena u příležitosti stého výročí Klubu Za starou Prahu.

"V roce 2002 bohužel model uskladněný v přízemí Malostranské mostecké věže u Karlova mostu poškodily povodně. Jeho opravy se tentokrát ujal akademický malíř Jiří Grossmann, který maketu instaloval také v prostorách holešovského zámku. Výstavu doplňuje fotoreportáž z jeho restaurátorských prací," poznamenala Podhajská.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam