Telefonování za volantem je stejné jako řídit v opilosti

 I za tuto nehodu mohla nepozornost - ohlédnutí na dítě (Foto: Policie ČR) I za tuto nehodu mohla nepozornost - ohlédnutí na dítě (Foto: Policie ČR)
I za tuto nehodu mohla nepozornost - ohlédnutí na dítě (Foto: Policie ČR)
Hasiči a policie 15. 9. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Poměrně šokující číslo vyplynulo z šetření, který zveřejnil na svých stránkách Ústřední automotoklub České republiky (ÚAMK). Z něj vyplynulo, že pouhé 2% řidičů se plně věnuje řízení. Necelá polovina dotazovaných navíc přiznala, že nejčastěji za volantem telefonuje. Přitom podle odborníků je volání během jízdy stejné, jako by člověk řídil v opilosti.

Telefonování, jezení, pití, kouření, usměrňování dětí, ovládání navigace či jiné techniky v autě. Tomu všemu se nejčastěji věnují lidé za volantem místo toho, aby se plně věnovali řízení. Mezi nejčastější „rozptylující činnosti“, kterým se řidiči věnují při řízení, patří především telefonování, což přiznalo 36% respondentů. Snad ještě podstatnější je ale fakt, že se lidé přiznali k velmi častému telefonování za jízdy. I zlínská policie potvrzuje, že tento nešvar se opravdu objevuje ve velkém. Jenom loni přistihla dopravní policie se sluchátkem u ucha 364 šoférů a letos je jich více než dvě stovky. „Je to skutečně problém. Navíc někteří to dělají opakovaně a neuvědomují si, jak moc tím riskují nejenom svůj život, ale i život svých spolujezdců,“ upozornila mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková.

Jen pro srovnání, podle Besipu je během telefonování řidič ovlivněn stejným způsobem, jako by měl v krvi minimálně 0,8 promile, což jsou více než 3 panáky 40% destilátu. „Hůře vnímá zrakové i akustické vjemy, snížena je i mentální a fyzická kapacita pro řešení dopravních situací. Takto nekoncentrovaný řidič až osminásobně zvyšuje riziko smrtelné dopravní nehody. A nevěnování se řízení společně s nepřizpůsobením rychlosti dopravně technickému stavu vozovky, patří na našich silnici k největším problémům,“ podotkl zlínský krajský koordinátor Besipu Zdeněk Patík. A jeho slova dokazují i statistiky. V letošním roce zahynulo na českých silnicích v důsledku této příčiny 36 lidí.

Perličkou na závěr je také to, že se při průzkumu zjistilo, že se asi 10 % řidičů při jízdě zaneprázdňuje hlazením domácích mazlíčků nebo se líbá se svým partnerem či partnerkou.

Kolik sekund ztratíte                                                           

pohled na displej telefonu (1 sekudna)

při rychlosti

vzdálenost, kterou urazíte

za 1 sekundu

50km/h 14m
90km/h 25m
130km/h 36m

ztráta pozornosti při psaní zprávy (5 sekund)  

při rychlosti

 vzdálenost, kterou urazíte

za 5 sekund

50km/h 90m
90km/h 125m
130km/h 180m

zdroj: ibesip.cz

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam