Sto dvacet dobrovolníků dostalo ve Vsetíně plakety Jánského

Foto: MěÚ VsetínFoto: MěÚ Vsetín
Foto: MěÚ Vsetín
Co se děje 18. 9. 2017 | Autor: Frolová Irena

VSETÍN - Mramorový sál přivítal ve čtvrtek 14. září dobrovolné dárce, kteří svou krví pomáhají zachraňovat lidské zdraví a životy. V historických prostorách vsetínského zámku se uskutečnilo předávání Janského plaket a Zlatých křížů 3. třídy, informovala server Zlin.cz mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

Celkem bylo oceněno sto dvacet dobrovolných dárců krve z celého regionu.

Slavnostního ocenění se zúčastnili i členka rady Zlínského kraje Michaela Blahová, starosta Vsetína Jiří Růžička, ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení Jana Pelková a další zdravotníci. Všichni poděkovali dárcům krve za jejich mimořádný dar. I když věda nás neustále obohacuje o další objevy, krev se stále nedaří s úspěchem vyrobit a jedinou možností je krev darovat.
¨"Zdraví je v lidském životě to nejdůležitější, bez zdraví nemáme nic. Poděkování patří všem, kteří darují krev, krevní plazmu a další krevní složky a pomáhají zachraňovat lidské životy," uvedla předsedkyně oblastní výkonné rady Českého červeného kříže Jana Sklářová.

Medaile profesora Jana Janského se udělují za 10 (bronzová), 20 (stříbrná), 40 (zlatá) bezpříspěvkových odběrů plné krve a krevních složek. Za uplynulý rok v našem regionu těchto počtů dosáhlo sto dvacet dárců. "Podmínky pro udělení bronzové plakety splnilo 62 dárců, stříbrné 27, zlaté 23. Máme ale také sedm Zlatých křížů ČČK 3. třídy, které se udělují za osmdesát odběrů," dodala Jana Sklářová. Jeden z dárců splnil podmínky pro Zlatý kříž ČČK 2. třídy za 120 odběrů, ten se ale předává slavnostně ČČK na celokrajském shromáždění. Zlatý kříž ČČK náleží za 160 odběrů a předává se na celostátním shromáždění. Výjimečným oceněním je pak Plaketa ČČK Dar krve – dar života, udělovaná za 250 odběrů.

Jedním z dárců, kteří převzali Zlatý kříž ČČK 3. třídy byl i padesátiletý dispečer dopravy Dalibor Plesník z Kelče - Komárovic. „První odběr krve? To bylo v pětaosmdesátém roce, když jsem byl na vojně v Banské Bystrici. Od osmdesátého osmého pak jezdím pravidelně darovat krev do Vsetínské nemocnice," zavzpomínal Plesník.

Ocenění za osmdesát bezpříspěvkových odběrů krve převzal také Ing. Josef Čech ze Vsetína. "K dárcovství mě zlákali v době mých vysokoškolských studií v Praze. Od osmdesátých let daruji ve Vsetíně. Pamatuji si, když byla transfuzka ještě v poliklinice. Dnes je v nových prostorách, je to tam bezvadné, moderní. Ale darovat krev chodím především kvůli výbornému kolektivu, vždy se na ně těším," vysvětlil Čech a prozradil, že dárcovství zůstává v rodině, zapojil se i jeho syn.

Ve Vsetínské nemocnici se v roce 2017 uskutečnilo 2770 odběrů od dobrovolných dárců krve. Letos jsme již měli ve Vsetíně již dvou tisící odběr, nově byly zavedeny odběry krevní plazmy. "Odběrů krve přibývá, ale stále hledáme další dárce, registr je zapotřebí doplňovat, obnovovat. Velmi nás těší spolupráce se středními školami v regionu i dalšími organizacemi a rádi bychom společné darování ještě rozšířili," připomenula primářka Pelková. Nemocnice uvítá rovněž další dárce krevní plazmy, po níž poptávka stále roste.

Fotogalerie: MěÚ Vsetín

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam