Malenovické koupaliště Riviera už deset let chátrá

Foto: Šárka ŠarmanováFoto: Šárka Šarmanová
Foto: Šárka Šarmanová
Co se děje 20. 9. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍN – Pláž hustě zarostlá trávou, oprýskaný a chátrající bazén, rezavějící tobogán, který se pomalu rozpadá. Žalostný pohled, který se naskytne každému, kdo projíždí kolem kdysi tak slavného koupaliště Riviera ve zlínské části Malenovice. Letos je to již deset let, co areál zůstal zavřený a nadále pustne. Není o něj zájem. Za to velkou proměnu čekají v příštím roce městské lázně. Vznikne tam relaxační zóna.

Historie tohoto koupaliště sahá až do roku 1932. V tu dobu zde byl rybník upravený pro koupání. Až někdy kolem roku 1960 byl na pozemku vybudovaný bazén a vzniklo zde koupaliště. To od roku 1992 vlastní společně s dalšími třemi společníky bývalý zlínský městský radní Zdeněk Blažek. Majitelé areál postupně zrekonstruovali a postavili v něm tobogán, který byl v té době jeden z nejdelších v České republice (102 metrů). Kromě něj se návštěvníci mohli vyřádit i na třiadvacet metrů dlouhé skluzavce kamikadze.

Jenomže pak přišla změna legislativy a nařízení EU, což by znamenalo provést náročné stavební úpravy řádově v desítkách milionů. Tato rekonstrukce byla pro čtveřici majitelů, mezi nimiž je i bývalý zlínský radní Zdeněk Blažek, neúnosná, a tak se brány areálu v roce 2007 definitivně zavřely. Od té doby koupaliště chátrá a je spíš útočištěm pro bezdomovce. „Je to škoda, že to takhle skončilo. Sama jsem tam chodívala a pamatuji si, že v létě tam proudily davy lidí,“ zavzpomínala Anežka Černá ze Zlína. Podle Josefa Staška by si Malenovice koupaliště zasloužily. „Je to městská část, která se v posledních letech hodně rozrostla. Stěhuje se tu čím dál více lidí, takže si myslím, že koupaliště by tu mělo být,“ míní muž.

Koupaliště bylo od té doby nabídnuto k prodeji. Ale kupec se zatím nenašel. Jediným hratelným investorem by bylo město Zlín. To před pár lety, ještě v čele s bývalou primátorkou města Irenou Ondrovou, vedlo jednání s majiteli, ale ke shodě nakonec nedošlo. Zlín nakonec v roce 2000 koupil areál koupaliště Zelené, které rovněž patřilo Blažkovi, a kompletně jej zrekonstruoval. V roce 2011 město vybudovalo nové koupaliště Panorama na Jižních Svazích za 99 milionů korun.

Ani současné vedení města o malenovický areál zájem nemá. „V tuto chvíli určitě o odkupu Riviery neuvažujeme a s majiteli ani žádné jednání neproběhlo. Vkládáme nemalé investice do dvou městských koupališť a v příštím roce čeká velká proměna i městské lázně,“ naznačil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Právě padesátimetrový bazén v městských lázních Zlín by se měl dočkat největší proměny. Jeho rekonstrukce spočívá ve vybudování odpočinkové a relaxační zóny, whirpoolu, výměně jižní prosklené stěny, úpravy technického zázemí. Náklady dosáhnou výše 34 milionů korun.

Fotogalerie

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam