Piráti ve Zlínském kraji spoléhají na učitele z Prahy a přeběhlíka z Uherského Hradiště

ZLÍN – Česká pirátská strana má podle některých průzkumů šanci v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny šanci získat i více než 12 procent hlasů. Zisk kolem 13 procent v regionu v roce 2013 znamenal zisk dvou mandátů. Piráti v roce 2013 ve Zlínském kraji získali jen necelá dvě procenta hlasů. Pokud naplní předpoklady, mohli by letos svého zástupce do Sněmovny dostat. Největší šance mají lidé z čela kandidátky, lídr Giuseppe Maiello, italský rodák s bydlištěm v Praze, a dvojka František Elfmark, který se v Uherském Hradišti proti vůli hnutí Zdravé Hradiště, za které byl jako jednička kandidátky v komunálních volbách v roce 2014 zvolen, stal členem městské rady.

Podle republikového lídra a předsedy Pirátů Ivana Bartoše není krajská příslušnost bydlištěm ve volbách do Poslanecké sněmovny závazná. Maiello podle něj působí na zlínské univerzitě, kraj zná, pohybuje se v něm a v České republice žije přes 20 let. Bartoš také serveru Zlin.cz řekl, že stranickou historii Františka Elfmarka nezná. „Ve vztahu k Pirátům je podle mě irelevantní, za koho kdy kandidoval, pokud to nebyly strany, se kterými jsme v ideologickém sporu, což z pohledu celostátní politiky jsou momentálně téměř všechny,“ uvedl Bartoš. Kandidátky podle něj sestavovala hlasováním členská základna kraje.

Zdravé Hradiště získalo při volbách v roce 2014 dva zastupitele. Hnutí se před volbami vymezovalo proti koalici ODS, KDU-ČSL, KRUH a TOP 09, které po volbách chyběl k pokračování ve vládě ve městě jeden hlas. Komplikovaná vyjednávání nakonec ukončil Elfmark spolu s druhým zástupcem Zdravého Hradiště Františkem Prachmanem vystoupením z hnutí, ve kterém hlasování o připojení se k pravicové koalici ve městě předtím prohráli. Elfmark se následně stal placeným členem městské rady. Na Prachmana později navíc vyšlo najevo, že byl evidován jako agent komunistické Státní bezpečnost. Prachman tvrdí, že neoprávněně.

Zakladatel Zdravého Hradiště Stanislav Mikula hodnotí Elfmarkovo chování jako „jednoznačně zištné“. „Já ho nazývám politickou kreaturou, bohužel pro naše české politické prostředí nikoliv výjimečnou. Elfmark se sice naučil pro někoho líbivě kecat, ale nějaká činnost za ním nikdy nebyla vidět. Jak už dobře víme, kam přišel, vše poničil a žádní lidé za ním nestojí,“ mínil Mikula. Elfmark se s Prachmanem pokoušejí založit nové politické hnutí Pro Hradiště. K jeho registraci potřebují 1000 podpisů, podle webu hnutí je sbírají od listopadu 2015.

Elfmarkova kandidatura za Piráty je podle jeho odpůrců pozoruhodná i proto, že Piráti programově odmítají výměnu různých odměn a funkcí za své principy. Prosluli tím například jejich zastupitelé v Praze, kterým se naopak podařilo odkrýt několik závažných kauz. Elfmark před vstupem do radniční koalice v Uherském Hradišti pracoval jako grafik a webmaster v příspěvkové organizaci města Klub kultury. Podle kritiků svůj mandát zastupitele výrazným navýšením ročních příjmů zpeněžil.

Elfmark kritiku odmítá a vstup do radniční koalice za handicap nepovažuje. Tvrdí, že Piráty o všem informoval. Podle něj byl vznik koalice ODS, KDU-ČSL, KRUH, TOP 09 a dvou zastupitelů původně zvolených za Zdravé Hradiště jediným možným funkčním řešením povolební situace v Uherském Hradišti. „Po celou dobu svého působení ve funkci uvolněného radního jsem naprosto transparentní, mimo jiné odpovídám do diskuzí na sociálních sítích i se mnoha diskusí účastním veřejně,“ řekl serveru Zlin.cz. V případě zvolení do Sněmovny by prý z městské rady odešel. Za úspěch ve Zlínském kraji považuje zisk více než pěti procent hlasů. Piráti se o ně utkají s dalšími 23 subjekty.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x