Zoo Zlín využívá dešťovou vodu na závlahu rostlin

ZLÍN – Dešťovou vodu na závlahu tropických rostlin využívá Zoo Zlín. Plánuje k tomu vybudovat další nádrže a provádí i řadu jiných opatření šetrných k přírodě, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Úspora i šetrnější přístup k životnímu prostředí je důvod, proč má zoologická zahrada několik opatření. Jedním z nich je využití dešťové vody. Od loňska se pod halou Yucatan nachází plastová cisterna o objemu 18 metrů krychlových. Do nádrže se svedla dešťová voda ze skleněné střechy haly a dál se využívá v provozu. „Letos na jaře jsme v tropické hale zřídili zvláštní zavlažovací systém, který využívá dešťovou vodu a vodu použitou při praní filtračního zařízení. Tato voda původně odtékala do kanalizace, dnes se temperuje na pětadvacet stupňů a je využita pro zavlažování tropických rostlin v hale,“ informoval ředitel zoo Roman Horský.

Podle něj na tento způsob přišli pracovníci zahrady sami. „Realizovat vlastní zavlažovací systém byl problém. Nakonec jej provedla holandská firma, která má zkušenosti z mnoha významných evropských zoo. V Česku se jedná o unikátní systém, který zajistí nejen úspory, ale hlavně přivedl k rostlinám dešťovou vodu, která je pro ně daleko vhodnější než voda z veřejného řádu,“ vysvětlil Horský.

Nádrž pod tropickou halou byla první zkušebním projektem, na který letos navazuje budování další cisterny na dešťovou vodu. Místo má u velkého seníku v zázemí zoo a její objem je 22 metrů krychlových. Zatímco první nádrž si zoo nechala vyrobit na míru, protože nápad na využití dešťové vody byl tehdy absolutní novinkou, letos už firmy nabízejí typové nádoby, do kterých jsou svedeny okapy. „V budoucnosti plánujeme další dvě nádrže na vodu, a to u budovy stájí a u odchovny,“ dodal ředitel zoo. Voda z cisterny u seníku bude sloužit pro zavlažování areálu. Zahradníci vodu přečerpají do pojízdné cisterny, se kterou zalévají výsadby.

Spotřeba vody byla pro zoo podle Bujáčkové vždy citelnou položkou. Ročně zahrada spotřebuje 40 tisíc kubíků vody. Za vodné a stočné zaplatí 1,5 milionu korun. Zhruba polovinu čerpá z veřejného vodovodního řádu, zbytek je ze studní v areálu. Poměr se však změní díky tomu, že vloni ke dvěma kopaným šestimetrovým studním přibyl nový šedesátimetrový vrt, který zajistí zásobování podstatné části areálu. Zoo tak bude mnohem soběstačnější.

Kromě toho zoo využívá i solární ohřev vody, spořiče na splachovadlech a vodovodních bateriích, LED svítidla, štěpkování dřevní hmoty, třídění plastů nebo vratné kelímky, kterými v restauraci nahradil jednorázové plastové kelímky.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x