Náměstí Míru ve Zlíně čeká modernizace za desítky milionů

Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Ilustrační foto (Foto: MěÚ Zlín)
Co se děje 22. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Modernizace odhadem za desítky milionů korun čeká náměstí Míru ve Zlíně. Plochy pro zeleň zůstanou, bude ale pro různé aktivity, řekl serveru Zlin.cz mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Modernizace se uskuteční podle návrhu, který nejspíš vzejde ze soutěže vypsané pro architekty. Samotné práce začnou v příštím volebním období, tedy po roce 2018. „Práce se kvůli nákladům v desítkách milionů korun asi rozdělí do několika etap,“ uvedl Dvořák.

Úpravy se dotknou veřejných prostor, infrastruktury, ale i mobiliáře. „Jsme si vědomi toho, jak důležitou roli ve městě hraje zeleň, především pak v jeho centru. V rámci modernizace chystáme zeleň upravit tak, aby byla nejen okrasou náměstí Míru, ale také místem pro různé aktivity, třeba v rámci projektu Živý Zlín. Znamená to, že trávník by měl být zátěžový, ten se osvědčil třeba v nedalekém parku Komenského,“ řekl primátor Miroslav Adámek, který bude garantem přípravy modernizace.

Náměstí Míru bude podle Dvořáka potřeba přizpůsobit současným požadavkům kladeným na navštěvované centrum krajského města. „Jedním z klíčových témat bude začlenění pódia, jehož podoba po letech provizoria už nestačí,“ poznamenal Dvořák.

Proměna se bude týkat také provozu, koncepce zeleně a například i restauračních předzahrádek. „Součástí připravované přestavby budou i navazující úseky ulic Rašínova, Bartošova a pozornost bude věnována i části třídy Tomáše Bati mezi náměstím a tržištěm. Důležitá totiž není jen plocha samotného náměstí, ale i jeho provázanost s okolím,“ upozornil Ivo Tuček, vedoucí oddělení prostorového plánování magistrátu.

Náměstí Míru je přirozeným centrem a dějištěm nejvýznamnějších akcí. Dříve se jmenovalo Hlavní a Masarykovo. Zajímavostí je, že v domě číslo 63 zahájili v roce 1894 své podnikání Tomáš, Antonín a Marie Baťovi. „Z těchto skromných začátků poté vyrostl obuvnický gigant Baťa. Současná podoba plochy náměstí pochází z rekonstrukce na konci osmdesátých let, k poslední zásadnější změně na náměstí došlo v roce 2001, kdy z něj byly odstraněny prodejní buňky,“ uzavřel Dvořák.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam