Práce záchranářů: místo poděkování rána pěstí

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Hasiči a policie 22. 9. 2017 | Autor: Šárka Šarmanová

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rány pěstmi, kopy, škrábání, tahání za vlasy, ale i urážky nejhrubšího zrna. Takové situace takřka denně zažívají zdravotníci a záchranáři ve Zlínském kraji. Řada z nich už má proto za sebou i kurzy sebeobrany.

Zachraňují druhým lidem životy, ale místo poděkování se často setkají se zcela opačnou reakcí. A tak zdravotníci odcházejí ze svých směn mnohdy i s modřinami a škrábanci. „Slovní útoky jsou takřka na denním pořádku a bohužel to bývají i fyzická napadení. Například mně jeden z převážených pacientů zabodl tužku do ruky,“ svěřil se mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

A agresivní pacienti se nezastaví ani před ženou. „Před časem byla napadena jedna z našich lékařek v Kroměříži, která skončila s modřinami a podlitinami,“ dodal ještě mluvčí. V některých krajích už proto dávají zdravotníkům do sanitek pepřové spreje. „U nás byla možnost absolvovat kurz sebeobrany. Ty byly ale dobrovolné, takže kdo měl zájem, zúčastnil se. Jinak si musíme pomoci sami nebo ve spolupráci s policií,“ konstatoval mluvčí záchranky.

Terčem agresivních pacientů se však stávají i lékaři a sestry v krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně. „Jenom za prvních osm měsíců tohoto roku máme hlášeno celkem sedm fyzických napadení, z toho poslední se stal na onkologickém oddělení. Velmi časté jsou pak slovní urážky. Hlášení o těchto případech máme na dvě desítky, ale číslo může být ve skutečnosti mnohem vyšší,“ sdělila mluvčí krajské nemocnice Dana Lipovská. Útočníci bývají často pod vlivem alkoholu i drog, někdy za to může i psychické rozpoložení pacienta. Nemocniční personál se snaží s útočníkem poradit si především sami, případně zavolají ochranku. Často se agresoři „vybijí“ i na nemocničním nábytku. „Už jsme tu měli i prokopnuté dveře,“ doplnila mluvčí nemocnice.

A velmi „živo“ bývá často i na kroměřížské záchytce. „S fyzickými útoky se zaměstnanci tohoto oddělení setkávají velmi často. Všichni proto prošli kurzy sebeobrany, takže pokud dojde k nějakému konfliktu, personál je schopen si ve větší míře pomoci sám. Ve vážnějších případech spolupracujeme s policií, která nám vždy ochotně pomáhá, za což jsme moc rádi,“ konstatovala mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam