Zlínská výstava historických svatebních šatů spěje ke konci

Foto: 14|15 Baťův institutFoto: 14|15 Baťův institut
Foto: 14|15 Baťův institut
Kultura 23. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN - Už jen posledních pár dní si mohou lidé prohlédnout výstavu nazvanou Zlínské nevěsty, na které mohou obdivovat svatební šaty a doplňky z let 1800 až 2000. Výstava v Muzeu jihovýchodní Moravy končí v neděli 1. října, serveru Zlin.cz to uvedla mluvčí 14|15 Baťova institutu Alena Babicová.

Zajímavou expozici doplňuje i historický kočár z roku 1871, svatební tabule či ložnice novomanželů z 20. let 20. století. "Výstava nabízí pohled na desítky různorodých svatebních šatů od těch nejstarších, velmi vzácných empírových, až po šaty z nedávné minulosti. Perličkou výstavy je dokonalá replika svatební róby Marie Menčíkové, ve kterých se v roce 1912 provdala za Tomáše Baťu, nebo kostýmek Ivany Trumpové, který měla na svatbě svých přátel v 80. letech," řekla Miroslava Štýbrová, kurátorka výstavy z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Z informačních panelů se lidé dozvědí i jaké bývaly další svatební zvyklosti nebo jak vypadala typická svatební hostina na Zlínsku. Součástí výstavy je také zkušebna, kde se návštěvnice mohou na chvíli proměnit v nevěsty. Čekají tam na ně několikatery svatební a družičkovské šaty z různých období a na doplnění jsou připraveny čelenky, závoje i boty.

K výstavě připravili lektoři muzea v sobotu 23. září doprovodný program. Dílna pojmenovaná Slečna Marie zdobí svatební tabuli a naučí malé i velké návštěvníky, jak vkusně skládat ubrousky nebo vyrobit jmenovky, papírové aranžmá či svícny. Začátek je v 10.00 hodin dopoledne a pokračuje i odpoledne od 14.00 do 16.00 hodin. Zájemci si mohou rezervovat místo na emailu: objednávky.skoly@seznam.cz či telefonním čísle 573 032 319 – 21. V rámci Dne Zlínského kraje je tento program, stejně jako vstupy do všech muzejních expozic, zdarma.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam