Soudní jednání o vodovodech a kanalizacích bylo odročeno, podle otrokovického starosty šlo o obstrukční taktiku

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Co se děje 25. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍNSKO - Okresní soud ve Zlíně se měl v těchto dnech zabývat očekávaným jednáním ohledně určení neplatnosti smluv o prodeji provozní části podniku a nájmu vodárenské infrastruktury z 3. května 2004. Nakonec ale byl soud odročen, serveru Zlin.cz to řekla mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Smlouvami z května roku 2004 bylo převedeno provozování vodovodů a kanalizací do rukou soukromé společnosti Zlínská vodárenská, dnes Moravská vodárenská, spadající do koncernu Veolia. Majetek, o který jde, patří společnosti Vodovody a kanalizace Zlín, tvořené převážně městy a obcemi v regionu Zlínska. Před uzavřením obou smluv vodovody a kanalizace tato obecní společnost sama provozovala.

"Krátce po valné hromadě konané 30. dubna 2004, která schválila vyvedení podniku, města Otrokovice a Fryšták napadly toto rozhodnutí žalobou. Věřily ve včasnou soudní ochranu. V roce 2005 podaly žalobu o neplatnost smluv, kterými byl podnik vyveden. Teprve v únoru 2017 nabylo právní moci rozhodnutí soudu, které vyslovilo neplatnost klíčového usnesení valné hromady Vodovody a kanalizace Zlín, konané 30. dubna 2004. Proto Okresní soud ve Zlíně mohl přistoupit k pokračování v řízení o neplatnost smluv o prodeji provozní části podniku a nájmu vodárenské infrastruktury a nařídil na uplynulý týden dvoudenní jednání. Na straně žalované vystupuje společnost Vodovody a kanalizace Zlín a Moravská vodárenská, na straně žalujícího již zmíněná města Otrokovice a Fryšták," objasnil Pavel Schreiber a Pavla Plašilová, kteří v právním sporu zastupují města Otrokovice a Fryšták.

Moravská vodárenská však podala večer před soudním jednáním více než stostránkové vyjádření s desítkami příloh, s nímž se soudce ani ostatní zúčastnění nestihli seznámit. Soudu proto nezbylo, než nařízené jednání zrušit a odročit. "Další termín je nařízen na listopad tohoto roku. Lze jen doufat, že pak již žádné překážky soudu nebudou bránit v postupu a všichni zúčastnění se co nejdříve dočkají rozhodnutí ve věci," dodali oba právníci.

Podle otrokovického starosty Jaroslava Budka nebylo jednání Moravské vodárenské žádným překvapením. "Považuji to za obstrukční taktiku, kterou prodlužují tento stav," uvedl na adresu Moravské vodárenské otrokovický starosta.

Zatím se zdá, že sama společnost Vodovody a kanalizace Zlín nemá v plánu přistoupit k tomu, aby soudní žalobou sama vymáhala vrácení podniku či jiná práva a spíše vyčkává na výsledek řízení, které v jejím objektivním zájmu vedou Otrokovice a Fryšták a suplují tak její nečinnost. Protože města nejsou přímým účastníkem smluv týkajících se vyvedení podniku, mají jen úzké možnosti. Právní řád je omezuje na určovací žalobu, která je navíc svázána řadou formálních podmínek. "Od společnosti Vodovody a kanalizace nemáme potřebné informace a necítíme z jejich strany podporu. Aktivní a pozitivní přístup samotné společnosti Vodovody a kanalizace by tuto situaci mohl změnit," uzavřel Jaroslav Budek.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam