Sazovický kostel se probojoval do užší nominace na prestižní Českou cenu za architekturu

SAZOVICE - Své želízko v ohni v nominacích na letošní Českou cenu za architekturu 2017 má i Zlínský kraj, do užší nominace se dostala stavba kostela sv. Václava v Sazovicích na Zlínsku. Serveru Zlin.cz to sdělila PR manažerka Alice Titzová.

Česká komora architektů letos v lednu vyhlásila 2. ročník České ceny za architekturu. Architekti do ní přihlásili téměř 250 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 42 děl, ze kterých na konci listopadu vzejde zhruba deset finalistů a držitel historicky druhé České ceny za architekturu. V nominacích poroty je zastoupeno 10 regionů České republiky a hlavní město Praha. Zlínský kraj v soutěži reprezentuje zároveň i jediná sakrální stavba ve výběru, a to kostel sv. Václava v Sazovicích.

Do soutěžní přehlídky bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012 až 2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let. „Zda sakrální novostavba, nacházející se ve Zlínském kraji, osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu na slavnostním galavečeru v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky Ceny za výjimečný počin a Mimořádné ceny partnerů soutěžní přehlídky,“ konstatovala Titzová.

Novostavba nominovaného kostela stojí v pomyslném těžišti obce Sazovice. Kostel byl financován místními lidmi, společnostmi a farnostmi v regionu. Kruhový tvar půdorysu je mimo jiné odkazem na dobu sv. Václava, která rotundy znala a pro církevní stavby používala. Cílem architektonického studia bylo stavbu co nejvíce odhmotnit tak, aby její stěny připomínaly papír. Světlo do prostorů kostela nepřivádí běžná okna, ale zářezy ve válci. Ty jsou zahnuty tak, aby dovnitř pronikalo boční odrážené světlo a klouzalo po měkkých křivkách. Světlo tak tvaruje vnitřní prostor kostela i prožitek příchozích. Průniky světla do stavby jsou dvojí – zeď se ohýbá směrem ven nebo dovnitř – což může být chápáno jako odraz mužského a ženského principu. Interiér je jednoduchý a čistý, aby návštěvníkům kostela přinesl pocit ztišení a klidu. Práce na kostele trvaly déle než dva roky. Autorem stavby, která připomíná papírový svitek, je architekt Marek Jan Štěpán.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x