Vláda schválila částečnou náhradu za letošní sucho a mrazy

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 25. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zemědělci a pěstitelé dostanou dvě miliardy korun ze státního rozpočtu na zmírnění škod způsobených v letošním roce suchem. Zkrátka nepřijdou ani ovocnáři a majitelé lesních školek, kteří obdrží celkem 208 milionů korun jako náhradu za úrodu, kterou zničily dubnové a květnové mrazy. Kompenzace dnes schválila vláda, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

"Díky dvěma miliardám ze státního rozpočtu, které dnes schválila vláda, částečně pomůžeme nejvíce poškozeným zemědělským podnikům, u nichž by kvůli letošnímu suchu hrozilo ukončení jejich činnosti. Peníze na kompenzace za mrazy získáme z ušetřených prostředků z loňska, což je zhruba 57 milionů korun, vláda pak odsouhlasila zvýšení našeho rozpočtu o 151 milionů. Celkem tak můžeme ovocnářům a lesním školkařům poskytnout jako kompenzaci za letošní mrazy 208 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Kompenzace za sucho budou vypláceny z Rámcového programu řešení rizik a krizí v zemědělství. "Pro vyplácení bude stanovena maximální úroveň celostátního průměrného výnosu pro příslušnou plodinu za posledních pět let. Při jejím překročení nebude možné o kompenzaci žádat. Odškodnění za sucho půjde na nejvíce postižené plodiny, to jest obiloviny, olejniny, cukrová řepa, brambory, kukuřice na zeleno a siláž a trvalé travní porosty ve vazbě na chov hospodářských zvířat," popsala Ježková.

Škody způsobené suchem se v důsledku projevily zejména ve výrazném poklesu produkce a zároveň na nižší kvalitě plodin, například potravinářské pšenice. Nejvýraznější dopady na výnosy obilnin byly zjištěny hlavně na jižní Moravě (Břeclavsko, Znojemsko, oblasti jižně od Brna, Hodonínsko, Uherskohradišťsko), v části středních Čech (Litoměřicko, Lounsko, Příbramsko) či v jižních Čechách. Letošní sucho se vyznačovalo výraznými rozdíly dopadu na zemědělskou produkci i mezi velmi málo vzdálenými lokalitami, proto nelze vyloučit jeho významné dopady i v oblastech, které nebyly celoplošně suchem zásadně dotčeny.

Ve spolupráci s Ovocnářskou unií ČR a Sdružením lesních školkařů ČR určilo ministerstvo zemědělství na celkovou kompenzaci škod způsobených mrazy částku 208 milionů korun - pro pěstitele ovoce 200 milionů a pro pěstitele lesních školkařských výpěstků osm milionů korun. Ministerstvo podporu vyplatí opět prostřednictvím Rámcového programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství. Na kompenzaci budou mít nárok ovocnáři a lesní školkaři, kteří utrpěli ztráty převyšující 30 procent obvyklých tržeb v porovnání s průměrem předcházejících tří let nebo za průměr posledních pěti let, do kterých se ale nezapočítá nejvyšší a nejnižší roční produkce.

V dubnu a květnu letošního roku zasáhly mrazy především Moravu, nejvíce jižní. V Čechách byly škody spíše lokálního charakteru. Nejvýznamnější poškození je u meruněk a broskvoní. Mráz likvidoval také třešně, hrušně, jahodník, švestky a slivoně. Nejvyšší finanční ztráty jsou odhadovány u  jablek. V mnoha oblastech byly poškozeny také některé druhy školkařských výpěstků v lesních školkách, jde zejména o jedle, smrky, buky a duby.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam