Senátoři předložili novelu přestupkového zákona, má zabránit opakovaným prohřeškům bezdomovců

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 26. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ – Senátoři předkládají novelu přestupkového zákona, která má zabránit opakovaným prohřeškům bezdomovců a sociálně nepřizpůsobivých občanů. Měla by umožnit obcím, aby lidem, kteří neustále narušují veřejný pořádek a nemají v obci trvalý pobyt, zakázaly na svém území pobyt. "Jsem si jistý, že jedině tento způsob přinutí osoby společensky nepřizpůsobivé k tomu, aby respektovaly zákony a pravidla,“ řekl serveru Zlin.cz senátor Ivo Valenta (nezávislý, zvolen za Soukromníky), který patří mezi předkladatele novely zákona.

S legislativní iniciativou přišla před lety chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) a řada starostů po celé ČR její přijetí přivítala s nadšením. Podporu našla také u Svazu měst a obcí ČR a v praxi, zvlášť v některých lokalitách, přinesla nebývalý preventivní ohlas, když z problémových oblastí recidivisté zcela vymizeli a místní obyvatelé se tak přestali bát o své bezpečí a majetek. Podle skupiny senátorů, kteří nyní návrh oprášili, je nutné, aby radnice měly opět možnost z území svých obcí vykázat všechny, kteří sem přijíždějí pouze dělat nepořádek.

Na některé bezdomovce a sociálně nepřizpůsobivé totiž běžné sankce neplatí a obce a města se obávají, že se na jejich území znovu rozmohou problémy, se kterými se léta nedokázali účinně vypořádat. Nové přestupkové zákony, které nedávno vešly v platnost, totiž se sankcí v podobě zákazu pobytu již nepočítaly. Pokud by tak senátorská novela vstoupila v platnost, začalo by opět platit pravidlo "dvakrát a dost“.

"Převedeno do praxe – pokud by se pachatel závažného přestupku dopustil opakovaně v průběhu jednoho roku, proběhlo by klasické řízení, na jehož konci by mohl být právě zákaz pobytu v dané obci nebo dokonce vězení,“ dodal Valenta. Podle senátora Michaela Canova (Starostové pro Liberecký kraj) je dosud nejpřísnější sankcí za přestupek pokuta nebo zákaz činnosti.

"Ten ale v těchto případech uložit nelze a pokuta je nevymahatelná, jelikož pachatelé jednoduše na její zaplacení nemají. A tak se jen tiše smějí,“ uvedl Canov. Podle něj by recidivisty, kteří se opakovaně dopouštějí přestupků, jakými jsou například drobné krádeže a rvačky, výtržnictví, porušování obecních a městských vyhlášek a podobně dokázal potrestat právě jedině zákaz pobytu. Novela by podle Valenty navíc posílila kompetence starostů v jejich obcích.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam