Zelení chtějí snížit odměny exekutorům a omezit výši úroků z prodlení

Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Ilustrační foto (Foto: Zlin.cz)
Politika a ekonomika 26. 9. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍNSKÝ KRAJ – Strana zelených chce usnadnit život lidem, kteří kvůli nesplácení dluhů padají do exekucí. Zelení usilují o omezení výše smluvních úroků z prodlení a odměny exekutorů. Chtějí také sjednotit nyní často roztříštěná exekuční řízení proti jednotlivým dlužníkům vždy pod jednoho exekutora a omezit exekutory teritoriální příslušností. Strana slibuje i jednorázové odpuštění poplatků z prodlení a úroků státu, krajů nebo obcí.

"Exekuce v dnešní podobě jsou byznysem, který ničí lidské životy. Chceme zmírnit podmínky oddlužení a změnit exekutorskou praxi, protože důstojný život každého, byť chybujícího člověka, není zásluhová věc, ale základní lidské právo,“ uvedl kroměřížský lékař Richard Kreml, který ve sněmovních volbách vede kandidátku Zelených ve Zlínském kraji.

Podle mapy exekucí, kterou na webu mapaexekuci.cz zveřejnili autoři z Otevřené společnosti a Ekumenické akademie, je v exekuci každý desátý dospělý člověk. Každý den je v České republice zahájeno téměř 1900 nových exekucí. Data poskytla Exekutorská komora ČR.  Podle autorů výzkumu má Česká republika jedny z nejpřísnějších podmínek oddlužení.

Za problémy mnohdy spořádaným životem žijících lidí jsou většinou nečekané události, které jim vstoupily do života a mimo jiné přinesly i finanční potíže třeba v podobě neschopnosti platit hypotéku, úvěry či vysoký nájem – například rozpad manželství, nemoc, úmrtí blízké osoby, neúspěšné podnikání či sociální handicap.

Kromě velkých dluhů se tito lidé potýkají s nedostatkem prostředků na zajištění jídla a léků, se stresem, strachem a s nátlaky ze strany věřitelů. Zadlužení lidé se pak dostávají na okraj společnosti, žijí na ubytovnách nebo v azylových domech. Potíže se mnohdy nevyhýbají ani lidem s vysokoškolským vzděláním.

Podle Exekutorské komory ČR bylo loni v exekuci 834.000 lidí, celkem měli přes 4,5 milionu exekucí. Ve Zlínském kraji mělo exekuci 28.456 lidí, dohromady měli přes 146.000 exekucí. Věřitelé po nich vymáhali přes 13,5 miliardy korun. Na jednu exekuci ve Zlínském kraji připadala průměrná jistina necelých 93.000 korun.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam