Hradišťská Hvězda vzpomene na své začátky - Markétou Lazarovou i Velkomoravany

foto: kino Hvězdafoto: kino Hvězda
foto: kino Hvězda
Co se děje 1. 10. 2017 | Autor: Frolová Irena

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Zajímavým způsobem si v uherskohradišťském kině Hvězda za pár dní připomenou začátky kina v roce 1967. O tom, co na první říjnový pátek chystají, informoval server Zlin.cz mluvčí městských kin Jaromír Orel.

Pátek 6. října 1967 byl pro Uherské Hradiště velmi očekávaným dnem. Stavbyvedoucí Otakar Jaroš se mohl už jen klidně usmívat. Bylo hotovo, a tak se zbrusu nové širokoúhlé kino Hvězda, vybudované podle návrhu brněnského architekta Zdeňka Michala, mohlo otevřít prvním divákům na úplně první projekci. Tou byla historická balada Františka Vláčila Markéta Lazarová s Magdou Vašáryovou v hlavní roli. Po 50 letech si Hvězda tuto projekci zopakuje. Nepoběží z filmového pásu, ale v digitálně restaurované verzi a z hloubi dávných věků na ni dorazí Velkomoravané. Milovníci filmu i historie jsou na oslavný program k výročí kina zváni ve čtvrtek 5. října od 16 hodin.

Diváci se před projekcí dozví nejednu zajímavost o středověku od vzdělaného mniha Velkomoravanů Abé Farinny. Držitel Oscara Theodor Pištěk, kostýmní výtvarník a scénograf, jenž měl být vzácným hostem programu, bohužel do Uherského Hradiště nedorazí. "Je mi to moc líto, ale před chvíli jsem se dozvěděl, že pan Pištěk byl dnes dopoledne hospitalizován. Jeho zdravotní stav, konkrétně potíže se zády, v nejbližší době neumožňuje návštěvu našeho ani jiného města," vysvětlil Orel.

Proslulá historická balada Františka Vláčila dodnes fascinuje zemitostí, s jakou je postižen život ve středověku. Titulní hrdinkou je ctná dívka, předurčená klášteru, ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka... Brutální boje i bizarní postavičky ploužící se zdivočelou zemí jsou postiženy s mimořádnou výmluvností i obrazovou podmanivostí.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam