Chropyňská strojírna dodává automobilkám v čele se Škodou, BMW a Volkswagenem

foto: chropynska.czfoto: chropynska.cz
foto: chropynska.cz
Politika a ekonomika 1. 10. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

CHROPYNĚ – Chropyňská strojírna z Kroměřížska dodává své výrobky řadě velkých automobilek. Loni se na jejích tržbách z 39 % podílela tuzemská společnost Škoda Auto, zhruba z 30 % BMW a z 20 % Volkswagen. Mezi zákazníky společnosti se řadí také další automobilky Audi, Bentley či Peugeot. Strojírně se daří, loni za prodej vlastních výrobků a služeb a zboží utržila téměř 1,9 milionů korun a vykázala zisk 190,4 milionu korun.

Chropyňská strojírna je významným dodavatelem svařovacích, montážních a dopravních linek určených především pro automobilový průmysl ve střední a východní Evropě. Výrobní program společnosti je tvořen výrobou svařovacích a montážních přípravků, jednoúčelových strojů, forem pro vstřikování plastů, kontrolních zařízení, elektrorozvaděčů a elektroinstalacemi.

V roce 2015 vykázala Chropyňská strojírna oproti loňskému roku tržby asi o 183 milionů nižší, zisk měla předloni naopak zhruba o sedm milionů korun vyšší. Export se v roce 2015 na tržbách společnosti podílel asi 44 procenty, loni to bylo už přes 58 procent. „Rozhodující podíl zastupuje koncern Volkswagen, a to především s rozsáhlým projektem na stavbu svařovací linky pro model Crafter a jeho deriváty v závodě VW Wrzesnia Polsko či dalšími projekty v Německu,“ uvedlo vedení strojírny ve výroční zprávě na webu www.justice.cz.

Významným exportním partnerem firmy je také zmíněná automobilka BMW, které strojírna loni dodávala svařovací a montážní přípravky i dílčí robotizované svařovací buňky. „Na konci roku 2015 jsme pak od BMW získali první velký ucelený projekt na stavbu svařovací linky postranic a dveří v USA v hodnotě převyšující 20 milionů eur, jehož realizace významně posílila naše exportní aktivity v roce 2016,“ dodalo vedení společnosti.

Společnost loni investovala necelých 20 milionů korun, největší část do modernizace a oprav strojů a zařízení a dopravních prostředků. V roce 2016 v Chropyňské strojírně v průměru pracovalo 272 lidí, meziročně o deset více. Průměrná mzda ve společnosti v minulém roce činila 41.976 korun, na dělnických pozicích byla 28.102 korun.

Strojírenská dílna byla v Chropyni založena v roce 1948 jako součást tehdejší společnosti Technoplast. V roce 1965 byly vybudovány samostatné výrobní haly a kanceláře. V roce 1992 byla strojírna privatizována a vznikla akciová společnost Chropyňská strojírna. Je majetkově propojena například se slovenskou firmou Slavia Production Systems, rumunskou Ramira SA, německou Chropynska Deutschland GmbH a čínskou Shanghai Chropynska Automation Technologies.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam